Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Finanse
  •  Polska wśród 10 najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości w Europie

Polska wśród 10 najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości w Europie

Fundusze, w poszukiwaniu wyższych zwrotów, akceptują większe ryzyko i zwiększają zainteresowanie alternatywnymi projektami inwestycyjnymi - wynika z Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości przeprowadzonego przez CBRE.

W Europie priorytetem dla inwestorów jest poszukiwanie najbardziej opłacalnych stóp kapitalizacji, z tego względu dywersyfikują swoją strategię i przesuwają się w górę krzywej ryzyka. Przyjęte przez inwestorów strategie dywersyfikacji doprowadziły do wzrostu zainteresowania ‘alternatywnymi nieruchomościami’.
W 2015 r. 27 proc. respondentów zadeklarowało zainteresowanie obiektami mieszkaniowymi dla studentów, nieruchomościami z sektora rozrywki i opieki zdrowotnej (17 proc.) oraz domy dla seniorów (15 proc.). Są to nowe trendy, nie obecne jeszcze w Polsce, choć w niedługim czasie mogą się pojawić również w naszym regionie.

Dla inwestorów, najbardziej atrakcyjnym sektorem pozostaje jednak sektor biurowy, a w szczególności budynki typu ‘prime’. W nachodzących miesiącach oczekiwane jest, że blisko połowa aktywności zakupowych będzie dotyczyła obiektów tego typu. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się również obiekty przemysłowe i magazynowe, których dostępność jest mniejsza niż możliwości inwestycyjne.

Mike Atwell – Senior Dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE, powiedział:

„W tym roku liczba deklaracji odnośnie lokowania inwestycji w Polsce i w krajach regionu CEE nieco spadła. Jest to odzwierciedleniem ogólnej sytuacji w regionie na którą rzutuje niestety sytuacja polityczno-ekonomiczna w Rosji i na Ukrainie. Nadal jednak Warszawa jest wśród 10 najbardziej popularnych rynków, na których poszukuje się możliwości inwestycyjnych i nie przewidujemy załamania. Napływ kapitału do Polski jest nadal duży i trendy obserwowane na Zachodzie Europy widać również w naszym regionie. Rozwój strategii inwestycyjnych prowadzi do zróżnicowania i otworzenia się na nowe rynki oraz sektory. Oczywiście, nadal możemy obserwować zainteresowanie najlepszymi obiektami zlokalizowanym w topowych miejscach. Niemniej jednak coraz częściej brane są pod uwagę miasta regionalne, takie jak Kraków i Wrocław czy poza centralne lokalizacje w Warszawie.”

Polska znalazła się na 10. miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie. Jako najbardziej atrakcyjny 31 proc. respondentów wskazało Wielką Brytanię. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Niemcy oraz Hiszpania – wskazane przez 15 proc. badanych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×