Tu jesteś:

Immofinanz Group notuje mniejsze zyski i tnie prognozę

Wizualizacja biurowca Nimbus w Warszawie. Immofinanz Group rozpoczęła budowę projektu przed kilkoma tygodniami

W pierwszej połowie roku finansowego 2012/13 firma zanotowała 15,1 proc. wzrost dochodów z najmu, ale zysk netto w tym samym okresie spadł o 61 proc. W tym czasie zysk z działalności operacyjnej grupy w Polsce wyniósł 8,1 mln euro.

W Polsce Immofinanz Group posiada 9,4 proc. łącznego portfolio firmy. W jego skład wchodzi 37 obiektów, z czego 24 to obiekty istniejące, 7 w trakcie planowania i 6 w budowie. Ich łączna wartość księgowa wynosi 983,9 mln euro (937,3 mln euro w obiektach istniejących, 30,9 mln euro w budowie, 15,8 mln euro w inwestycjach planowanych).

Portfel istniejących inwestycji dzieli się na 18 budynków biurowych (17,4 proc. łącznego portfolio budynków biurowych), 3 obiekty handlowe (14,1 proc. łącznego portfolio obiektów handlowych) oraz 3 nieruchomości logistyczne (4,2 proc. łącznego portfolio aktywów logistycznych). Oczekiwana wartość godziwa po zakończeniu budowy bieżących projektów grupy w Polsce, między innymi Galerii Zamek i biurowca Nimbus, wynosi 208,9 mln euro.

Dochód z wynajmu w Polsce zwiększył się z 21,5 mln euro w pierwszym półroczu roku finansowego 2011/12 do 30,5 mln euro aktualnie, co stanowi 9,4 proc. łącznych dochodów grupy z wynajmu. Wyniki z działalności operacyjnej w Polsce wyniosły w omawianym okresie 30 mln euro, a ich wpływ na łączne wyniki operacyjne grupy wyniósł 12 proc. Zysk z działalności operacyjnej w Polsce wyniósł 8,1 mln euro (na dzień 31 października 2012) – co jest równoznaczne z 2,5 proc. wartości EBIT całej grupy.

Wyniki Immofinanz Group w pierwszej połowie roku finansowego 2012/13
Immofinanz Group zanotowała 15,1 proc. wzrost dochodów z najmu w porównaniu do pierwszego półrocza poprzedniego roku finansowego, tj. wzrost z 283,7 do 326,7 mln euro. Pomimo wzrostu dochodów z tytułu najmu, wyniki transakcji spadły o 7,5 proc. –  do kwoty 250 mln euro (w ubiegłym roku silny, pozytywny wpływ na wyniki firmy miało zakończenie projektów Silesia City Center i Maritimo Shopping Center w Rumunii). Zysk netto Immofinanz w omawianym bieżącym okresie spadł o 61 proc. do kwoty 103,3 mln euro. Zaś  zysk netto skorygowany o kursy walutowe i instrumenty pochodne spadł o 51,4​​ proc. do kwoty 114,1 mln euro. Spółka przypisuje ten spadek obniżeniu wyceny nieruchomości inwestycyjnych, skorygowanych o zmiany kursów walut.
– Aktualne wyniki stanowią solidną podstawę, by dobrze rozpocząć drugą połowę naszego roku finansowego, jak i początek roku kalendarzowego. Będziemy nadal zwiększać dochody z najmu, co jest wynikiem doskonałego zarządzania naszymi aktywami. W związku z tym oczekujemy także dalszej poprawy wyniku operacyjnego. Niestety stagnacja w gospodarce miała również wpływ na nas, stąd też w konsekwencji tego będziemy inwestować tylko w starannie wybrane projekty nieruchomościowe, które spełnią nasze surowe kryteria rentowności – zapowiada Eduard Zehetner, prezes Immofinanz Group.

Na wzrost dochodów z najmu w znacznej mierze miał wpływ segment powierzchni handlowych, a szczególnie przejęcie pozostałych 50 proc. udziałów w centrum handlowym Golden Babylon Rostokino w Moskwie. Porównując z ubiegłym rokiem, ta klasa aktywów wygenerowała wzrost o 39,1 proc., tj. 38,5 mln euro dochodów z najmu. Dochód z najmu w pozostałych klasach aktywów był również wyższy niż rok temu i wyniósł: w przypadku nieruchomości mieszkalnych 1,9 proc., biur 3 proc. i części logistycznej 0,1 proc. Dochód z zarządzania aktywami wzrósł o 21,1 proc. do 277,7 mln euro dzięki corocznemu wzrostowi dochodów z wynajmu oraz redukcji wydatków.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości przed uwzględnieniem kursów wymiany walut wyniósł 20,5 mln euro (Q1-2 2011/12: 23,8 mln euro). Na wynik ten wpływ miały transakcje na rynku austriackim. W celu optymalizacji portoflio sprzedaż w tym okresie objęła kilka niewielkich nieruchomości, a także zrewitalizowaną nieruchomość z XIX wieku o powierzchni 4000 mkw. (biura i mieszkania) przy Mariahilfer Strasse 53, w 6-stej dzielnicy Wiednia. Ponadto w ostatnich miesiącach zostało również sprzedanych 7 budynków mieszkalnych w Wiedniu o łącznej powierzchni około 15 tys. mkw.

Wzrost dochodów z zarządzania aktywami został zniwelowany przez spadek dochodów z działalności deweloperskiej. Firma  zapowiada, że aktywne i zdecentralizowane zarządzenie aktywami grupy będzie nadal prowadzone, w celu wsparcia wzrostu dochodów z najmu, dzięki czemu wzrostowy trend tego finansowego wskaźnika ma być kontynuowany w drugim półroczu. Będzie to prowadziło do poprawy wyników operacyjnych, tym niemniej wcześniejsze prognoza dotycząca osiągnięcia 600 mln euro w tym zakresie nie zostanie osiągnięta.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×