Tu jesteś:

GTC zarobił na galeriach

Galeria Północna

GTC miał w III kwartale 51,9 mln euro zysku netto. Wzrosły zyski z wyceny nieruchomości dzięki ukończeniu warszawskiej Galerii Północnej oraz inwestycji zagranicznych.

GTC miał w III kwartale 2017 r. 51,9 mln euro zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej- wynika z raportu kwartalnego spółki.

Wartość portfela nieruchomości grupy wynosiła na koniec września 2017 roku 1,872 mld euro. Zysk EBITDA Grupy sięgnął 54 mln euro i pozostał stabilny w ujęciu rok do roku.

Spółka podała, że zysk z wyceny nieruchomości wyniósł w III kwartale 54,22 mln euro, wobec 15,3 mln euro rok wcześniej. Zmiana ta wynikała głównie z ukończenia warszawskiej Galerii Północnej (57 mln euro zysku z aktualizacją wyceny w III kw.) i Forty One III w Belgradzie, jak również zysku na przeszacowaniu wartości Galerii Stara Zagora w Bułgarii.

Kwartalne przychody z najmu wyniosły 30 mln euro i były zbliżone do osiągniętych w analogicznym okresie ub. roku. Zysk brutto z wynajmu wyniósł w III kwartale 2017 r. 22,1 mln euro.

Na koniec września wskaźnik wynajęcia powierzchni w budynkach GTC wynosił 93 proc., co oznacza spadek z 94 proc. notowanych na koniec czerwca. W segmencie biurowym (62 proc. aktywów grupy) wskaźnik wynajęcia utrzymał się na poziomie 93 proc., natomiast w segmencie detalicznym (38 proc. aktywów) spadł do 94 proc. z 95 proc. kwartał wcześniej.

Dług netto GTC na koniec września wzrósł do 795 mln euro. Wskaźnik zadłużenia netto do wartości nieruchomości (LTV) ukształtował się na poziomie 42 proc. Spółka podała, że obecnie 105 mln euro jej kredytów budowlanych jest w trakcie negocjacji, a 240 mln euro kredytów jest w trakcie refinansowania, w tym 200 mln euro kredytu dla Galerii Północnej.

GTC poinformowało, że w trakcie budowy ma sześć projektów: Artico w Warszawie ma zostać zrealizowane w IV kw. 2017 r., GTC White House w Budapeszcie oraz Ada Mall i Green Heart w Belgradzie w 2018 r., a 63.600 mkw. Advance Business Centre I w Sofii i kolejne fazy Green Heart w Belgradzie oraz Matrix w Zagrzebiu zostaną oddane w okresie 2019/2020.

Ponadto kolejne 6. projektów oferujących 143 tys. mkw. powierzchni biurowej i 61 tys. mkw. powierzchni handlowej w Warszawie, Bukareszcie i Sofii znajduje się w fazie planowania. Z kolei dwie rozbudowy istniejących projektów o 5,1tys. mkw. znajdują się w fazie przygotowania - Galeria Jurajska w Częstochowie i Cascade w Bukareszcie.

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×