Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Finanse
  •  Cushman & Wakefield: rośnie wolumen transakcji inwestycyjnych, kolejne w przygotowaniu

Cushman & Wakefield: rośnie wolumen transakcji inwestycyjnych, kolejne w przygotowaniu

Charles Taylor, partner zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce

Według danych międzynarodowej firmy doradczejCushman & Wakefield w II kw. 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 631 mln euro, czyli więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od początku roku zainwestowano w Europie Środkowej ok. 1,73 mld euro, co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. Zważywszy na znaczny wolumen transakcji na zaawansowanym etapie, które nie zostały jeszcze sfinalizowane, wartość obrotów za cały rok może przekroczyć ubiegłoroczną.

– Poziom aktywności na rynkach inwestycyjnych Europy Środkowej w pierwszej połowie 2013 r. był zgodny z oczekiwaniami przy dominującej pozycji Polski (w pierwszym półroczu 2013 wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 1,09 mld euro), ale bardziej interesujące będzie najbliższe półrocze ze względu na finalizowanie kilku ważnych transakcji i szereg dużych aktywów oferowanych na rynku. Wkrótce możemy oczekiwać optymistycznych informacji z Czech i prawdopodobnie Węgier dotyczących zrealizowanych transakcji – powiedział Charles Taylor, partner zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.

W II kw.  2013 r. dominującą pozycję w Europie Środkowej nadal zajmowała Polska, na którą przypadło niemal 72 proc. łącznej wartości inwestycji, natomiast w Czechach i na Słowacji zainwestowano tylko po prawie 100 mln euro. W Rumunii i na Węgrzech nie odnotowano w ubiegłym kwartale większych transakcji inwestycyjnych, mimo iż w I kw. tego roku zainwestowano na Węgrzech 159 mln euro.

Największym zainteresowaniem inwestorów nadal cieszył się sektor biurowy, na który przypadło 50 proc. łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych w drugim kwartale 2013 r. Wartość inwestycji w nieruchomości biurowe jest już piąty kwartał z rzędu wyższa niż w sektorze handlowym. Natomiast w sektorze nieruchomości magazynowych poziom aktywności inwestycyjnej spadł w porównaniu z dwoma poprzednimi kwartałami – jego udział w łącznych obrotach wyniósł 10 proc.

– Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów najlepszymi nieruchomościami biurowymi i magazynowymi w Polsce, w drugiej połowie 2013 r. może zostać zawartych szereg transakcji przy dość agresywnych stopach kapitalizacji – przewiduje Soren Rodian Olsen, dyrektor ds. inwestycji w nieruchomości biurowe i magazynowe w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.

Wśród najważniejszych transakcji należy wymienić zakup biurowca Senator w Warszawie przez Union Investment, zakup przez Unibail-Rodamco udziałów w kompleksie Złote Tarasy od m.st. Warszawy oraz zakup Apollo Business Center IV w Bratysławie przez Ceska Pojistovna. Swoją aktywność na rynku inwestycyjnym Europy Środkowej w drugim kwartale zaznaczyli również Bluehouse i Standard Life. – Zważywszy na liczbę transakcji w przygotowaniu, dostępność dobrej jakości produktów inwestycyjnych oraz utrzymujące się zainteresowanie inwestorów Europą Środkową, wolumen inwestycji w tym regionie może przekroczyć ubiegłoroczny, który wyniósł 3,8 mld euro – podsumowuje Charles Taylor.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×