Tu jesteś:

BGK o REIT-ach

Eksperci BGK uważają, że ustawą o REIT-ach należy objąć wszystkie segmenty rynku nieruchomości - mieszkaniowy i komercyjne.

Zdaniem ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego, przygotowywana ustawa o REIT-ach powinna objąć wszystkie segmenty rynku nieruchomości, a nie tylko mieszkaniowy.                                      

W drugiej połowie września MF poinformował, że została podjęta decyzja, iż REIT-y będą mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej. Dodatkowo, ustawa o REIT-ach, wbrew wcześniejszym planom resortu finansów, prawdopodobnie nie wejdzie w życie od początku  2018 r.

Ministerstwo Finansów uwzględniło stanowisko NBP, według którego status rynkowy pozostałych segmentów nieruchomości nie jest obecnie właściwy i nie jest to dobry moment, aby mogły one zostać objęte ustawą o REIT-ach.

Wiceprezes BGK Nieruchomości wskazał, że segment instytucjonalnego najmu nieruchomości w Polsce jest jeszcze stosunkowo niewielki, więc mieszkaniowych podmiotów typu REIT na początku zapewne byłoby niewiele. Z czasem znajdą się chętni na utworzenie REIT-ów mieszkaniowych.

Zdaniem W. Stasiaka,  może to  stworzyć ryzyko, że mniejsze powodzenie lub niepowodzenie któregoś z tych podmiotów, rzuci cień na całą koncepcję REIT-ów w Polsce. Segment nieruchomości komercyjnych w Polsce jest zdominowany przez inwestorów zagranicznych, a rynek instytucjonalnego najmu mieszkań zaczął się w Polsce dopiero rozwijać. Istnieje więc ryzyko, że także na ten rynek może napłynąć kapitał zagraniczny, czego efektem będzie dominacja inwestorów zagranicznych. Na razie jednak,  proponowany zakres ustawy nie został jeszcze przesądzony i możliwe, że inne segmenty nieruchomości również kiedyś będą mogły zostać nią objęte.

Rozszerzenie ustawy o REIT-ach o nowe segmenty w przyszłości dałoby inwestorom możliwość dywersyfikacji, a co za tym idzie - zmniejszyłoby ryzyko, wynikające z koncentracji w jednym segmencie nieruchomości.

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×