Tu jesteś:

Wyraźnie spadły obroty sklepów w centrach handlowych Auchan

- Najbardziej niepokojący jest wzrost bezrobocia, które jest o 3-4 proc. wyższe w porównaniu z początkiem ubiegłego roku. Rosnące bezrobocie przełoży się na spadek siły nabywczej polskiego konsumenta, a to na niższą sprzedaż w sklepach. Dla tego uważam, że najtrudniejsze dla handlu będzie pierwsze 6 miesięcy tego roku - mówi Francois Colombie, przewodniczący rady nadzorczej Auchan Polska.

Jednocześnie przedstawiciel Auchan zaznacza, że w przyszłość patrzy z rozsądnym optymizmem. - Tak jak rok 2009 był lepszy niż prognozowano, tak rok 2010 nie będzie okresem spektakularnych wzrostów sprzedaży, szczególnie w pierwszych dwóch kwartałach. Widzę jednak duży optymizm wśród polskich konsumentów, sprzyja temu stały wzrost polskiej gospodarki - uważa Francois Colombie.

Jednocześnie zaznacza: - Najbliższy rok będzie rokiem trudnych marż dla sieci handlowych i w związku z tym będą musiały dbać o koszty.

Przewodniczący rady nadzorczej Auchan Polska ocenił także 2009 r. w polskim handlu. - Poprzednie 12 miesięcy można podzielić na dwa okresy. Pierwszy do sierpnia - wtedy patrząc na rosnącą sprzedaż zadawaliśmy sobie pytanie, czy w ogóle na polskim rynku jest coś takiego jak kryzys. W tym czasie obroty naszych sklepów w Polsce, szczególnie w okresie Wielkanocy były naprawdę świetne, wręcz zaskakujące - wyjaśnia Francois Colombie.

- Kolejny etap to druga połowa roku i moment kiedy zaczyna się mówić o rosnącym bezrobociu. Widać było narastające problemy w takich sektorach jak elektronika użytkowa, odzież, czy materiały budowlane, w które spowolnienie gospodarcze uderzyło najbardziej - dodaje.

O ile w ub. roku - jak wyjaśnia Colombie - sprzedaż żywności utrzymywała się na wysokim poziomie, o tyle dość mocno ucierpiała sprzedaż artykułów przemysłowych. - Widać to było nie tylko w naszych marketach, ale przede wszystkim w należących do nas galeriach handlowych, gdzie obroty sklepów wynajmujących powierzchnie wyraźnie spadły. Wśród naszych najemców przeważają sklepy przemysłowe, w których średnia cena towaru jest wyższa niż w naszych hipermarketach - tłumaczy przedstawiciel Auchan Polska.

Nie mniej - według Francoisa Colombie - rok 2009 można podsumować jako dobry dla detalistów działających na polskim rynku. - Oczywiście należy poczekać na wszystkie wyniki ale moim zdaniem nie będzie tu katastrofy - podsumowuje przedstawiciel Auchan Polska.

Źródło: Łukasz Stępniak

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×