Tu jesteś:

Wielkie otwarcie i nadchodzące zmiany

Galeria Północna

Po kilku latach umiarkowanej aktywności, rynek powierzchni handlowych w Warszawie przeżywa intensywny wzrost. Niewątpliwie, najważniejszym wydarzeniem na rynku w całym 2017 roku było otwarcie Galerii Północnej - największego centrum handlowego, które pojawiło się w Warszawie, od czasów otwarcia Złotych Tarasów w 2007 roku.

Według najnowszego raportu przygotowanego przez CBRE - „Rynek Nieruchomości Handlowych w Warszawie, 3 kw. 2017”- podaż powierzchni handlowej w aglomeracji warszawskiej wynosi obecnie 1,57 miliona mkw. w 47 centrach handlowych. Najnowszy obiekt – Galeria Północna wzbogaciła rynek o 64 tys. mkw., a w budowie znajduje się kolejne 170 tys. mkw. Warszawa jest bez wątpienia największym i najbardziej rozwiniętym rynkiem w Polsce, a mimo to wciąż najbardziej atrakcyjnym. Aż 30 proc. budowanej obecnie w kraju powierzchni handlowej powstaje w stolicy.

Obecne nasycenie powierzchnią handlową na poziomie 470 mkw./ 1000 mieszkańców oraz duża konkurencja na rynku, kieruje deweloperów do przejścia z podejścia ilościowego w stronę jakościowego. Popularnymi praktykami są obecnie: przebudowy, rozbudowy i modernizacje, mające na celu odświeżenie wyglądu oraz oferty obiektów. Coraz bardziej atrakcyjne stają się obiekty typu ‘mixed-use’ łączące w sobie wiele funkcji (handlową, biurową, mieszkaniową, hotelową). Eksperci CBRE prognozują, że w 2018 zostanie oddanych do użytku 5 nowych obiektów handlowych i 2 rozbudowy, łącznie oferujące 95 tys. mkw. Wśród nich, cztery to projekty wielofunkcyjne z rozbudowaną oferta handlową: CEDET (7000 mkw.), Koneser (21 000 mkw.), EC Powiśle (10 000 mkw.) oraz Galeria Rondo Wiatraczna (11 000 mkw.).

Poza ofertą centrów handlowych, również ulice handlowe stopniowo wzmacniają swoją pozycję na handlowej mapie Warszawy. Niestety ich rozwój obiera inny kurs niż oczekiwano - zamiast rosnącego odsetku najemców z sektora modowego i marek luksusowych - swoją pozycję umacnia sektor gastronomiczny. Aż 35 proc. lokali przy ulicach handlowych to najemcy z branży gastronomicznej. Marki modowe wciąż wykazują zainteresowanie polskimi ulicami handlowymi w Polsce, ale bariery związane z rozwojem i zarządzaniem ulicami handlowymi pozostają wciąż problemem.

Zdecydowana większość marek międzynarodowych wkracza na rynek polski poprzez otwarcie swojego pierwszego salonu w centrum handlowym. Przy okazji otwarcia Galerii Północnej swoje pierwsze sklepy w Polsce otworzyły marki tj. Hamleys, Newbie, 4Faces, Go Sneakers, Homla, Zarina oraz Love Republic. Rynek handlowy w Polsce jest atrakcyjny z punktu widzenia zarówno nowych operatorów, jak i już na nim działających marek o ugruntowanej pozycji. Główne sieci handlowe LPP, CCC, H&M czy Inditex nieustannie się rozwijają, wprowadzają nowe koncepty i innowacyjne rozwiązania. Ponadto, dobre wyniki odwiedzalności zachęcają najemców krajowych/firmy krajowe do rozwijania sieci swoich sklepów również za granicą.

 „Mimo dużego poziomu nasycenia, popyt na rynku polskim jest wciąż wyższy niż podaż. Zainteresowanie marek międzynarodowych Warszawą rośnie, a sieci obecne już na rynku wykazują coraz większą skłonność do inwestowania w swoje sklepy. Najemcy rozwijają ofertę, testują nowe koncepty, zmieniają wystrój sklepów, szukają możliwości powiększenia zajmowanych powierzchni. Coraz więcej działań prowadzonych jest w celu odpowiedniego połączenia oferty w sklepach stacjonarnych z ofertą online – tak, by klienci mieli pełen komfort w dokonywaniu zakupów.” mówi  Magdalena Frątczak, Starszy Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Handlowych, CBRE.

Wartości czynszów za najbardziej atrakcyjne powierzchnie handlowe w Warszawie utrzymują się na stałym poziomie, najwyższe osiągalne stawki wynoszą 90-120 EUR/mkw./m-c. Mając na uwadze obecną sytuację rynkową, eksperci CBRE nie przewidują w najbliższym czasie większych zmian w wartości czynszów zarówno w Warszawie jak i w całej Polsce.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×