Tu jesteś:

Większa Silesia City Center z naciskiem na dużą rolę światła

Nowa Silesia City Center ma być przykładem miastotwórczej architektury zespołu handlowego. Sama koncepcja architektoniczna to z kolei mix wpływów, począwszy od inspiracji wiklinowym koszykiem na węgiel używanym w dawnych, śląskich kopalniach, a skończywszy na słynnym, pekińskim Ptasim Gnieździe. Za koncepcję architektoniczną odpowiedzialni są architekci z firmy Bose International Planning and Architecture, za projekt budowlany firma Stabil.

W sumie na powierzchni 20 tys. m kw. powstanie jeden z najnowocześniejszych architektonicznie obiektów handlowych na Śląsku, w którym przestrzeń i światło mają odgrywać kluczową rolę. Za koncepcje architektoniczną odpowiada pracownia architektoniczna - Bose International Planning and Architecture. Ta sama pracownia stworzyła koncepcję Osiedla Dębowe Tarasy, a także koncepcję obecnej Silesia City Center, oddanej do użytku w 2005 roku.

- Jako autorzy koncepcji istniejącego obiektu stanęliśmy przed dylematem, czy rozbudowa powinna być utrzymana w tej samej konwencji architektonicznej, czy też powinna zdecydowanie uwzględniać oczekiwania handlowe, infrastrukturalne i urbanistyczne dnia dzisiejszego jakże odmienne od tych sprzed początków poprzedniej dekady. W rezultacie intensywnych studiów zarekomendowaliśmy rozwiązania estetycznie autonomiczne od istniejącej zabudowy. Świadomość kontekstu nowej zabudowy mieszkalnej i przekonanie o konieczności wykreowania miejskiego charakteru w bezpośrednim widokowym sąsiedztwie wielorodzinnych domów mieszkalnych była decydująca przesłanka do kierunku projektowania - wyjaśnia Marek Tryzybowicz z firmy Bose International Planning and Architecture.

Ewa Marcinek, dyrektor zarządzający Silesia City Center widzi związek pomiędzy rozwojem nowej Silesii a rozwojem miasta i miastotwórczą funkcją centrum. - Rozbudowę Silesia City Center można potraktować tak samo jak rozbudowę dużego miasta. W życiu każdego z nich przychodzi moment, kiedy pora na zmianę, rozwój. Podobnie jest w przypadku Silesii, ta nowa część musi idealnie współgrać z resztą „miasta” - mówi o rozbudowie Ewa Marcinek.

W nowej części miasta Silesia - bo i tak można nazwać powstający obiekt - dominować będzie szkło, drewno i gips, ale także światło.

W sumie na powierzchni 20 tys. m kw. przewidziano miejsce na 60 nowych sklepów i punktów handlowych.

Źródło: Silesia City Center

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×