Tu jesteś:

Warszawski rynek handlowy w dobrej formie

Plac Unii, Warszawa

Renowacje, przebudowy i procesy rekomercjalizacji, nowe lokalizacje związane z powstawaniem nowych osiedli mieszkaniowych oraz utrzymujące się zainteresowanie najemców kształtują obraz rynku handlowego w Warszawie - wynika z raportu przygotowanego przez Jones Lang LaSalle.

Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, Jones Lang LaSalle, komentuje: „Fundamenty rynku handlowego w Warszawie są stabilne. Takie czynniki jak wysoka siła nabywcza mieszkańców i silny popyt na dobrej jakości powierzchnię handlową w wiodących obiektach, utrzymują wskaźnik niewynajętej powierzchni na niezmiennie niskim poziomie ok. 2%. Centra handlowe, takie jak np. Złote Tarasy, Arkadia, Galeria Mokotów, Klif czy Blue City, sukcesywnie odświeżają ofertę, czemu sprzyja duże zainteresowanie najemców. Proces ten będzie trwał również w 2014 r. Warszawa pozostaje przyczółkiem do ekspansji międzynarodowych sieci na terenie Polski - tych wchodzących do kraju, jak np. Louis Vuitton, Hollister czy Original Marines, ale również i marek o ugruntowanej już pozycji na naszym rynku. Stołeczne projekty handlowe pozostają interesujące także dla polskich sieci, czego przykładem jest Grupa LPP, która podpisała listy intencyjne na wynajem powierzchni handlowej dla całego pakietu swoich popularnych marek w planowanych inwestycjach GTC - Galerii Wilanów i Galerii Północnej”.
 

Podaż

Na koniec 2013 r. podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w aglomeracji warszawskiej osiągnęła 1,61 mln mkw. powierzchni najmu, z czego na centra handlowe przypadało ok. 70 proc. podaży (1,1 mln mkw. powierzchni w 36 obiektach). Sektor parków handlowych to 5 obiektów o łącznej powierzchni najmu 269,5 tys. mkw., z wiodącą pozycją Inter IKEA jako operatora dwóch największych kompleksów. Trzy centra wyprzedażowe zajmują w sumie 50 tys. mkw. W segmencie centrów handlowych, wskaźnik nasycenia osiągnął 437 mkw. / 1 000 mieszkańców i nadal jest jednym z najniższych wśród głównych aglomeracji, wyprzedzając jedynie Szczecin i aglomerację katowicką.

W IV kw. 2013 rynek powierzchni centrów handlowych powiększył się zaledwie o 20,5 tys. mkw.. Otwarto Plac Unii City Shopping (15,5 tys. mkw.), pierwsze śródmiejskie centrum handlowe w Warszawie od debiutu Złotych Tarasów. Natomiast w Galerii Mokotów, powiększonej o 5 tys. mkw., gruntownie przebudowano strefę gastronomiczną i wprowadzono nowe restauracje. Łącznie, w 2013 r. rynek handlowy wzbogaciło 59 tys. mkw. powierzchni handlowej w takich projektach jak wspomniany Plac Unii City Shopping, Factory Annopol, II faza Auchan Łomianki, rozbudowa Galerii Mokotów czy Galeria Podkowa w Podkowie Leśnej.

Rozwój nowych obszarów mieszkalnych oraz poprawa infrastruktury drogowej kreują nowe lokalizacje dla kolejnych centrów handlowych, takich jak projekty GTC - Galeria Wilanów i Galeria Północna. Planowane są przebudowy / rozbudowy kilku starszych obiektów, takich jak np.: Auchan Piaseczno, Centrum Janki, Wola Park, Atrium Promenada, mające na celu sprostanie wymaganiom dynamicznie zmieniającego się rynku. Ostatnio ogłoszony projekt to rozbudowa Centrum Krakowska (CK61) zlokalizowanego w pobliżu otwartej jesienią południowej obwodnicy miasta (S2).

Popyt – czas rekomercjalizacji i zmian w ofercie stołecznych centrów handlowych

Istotne zmiany nastąpiły w zestawie najemców centrów handlowych w Warszawie w IV kw. 2013 r. Przykładowo, w centrum Klif otworzyły się m.in. COS, Superpharm i H&M, w ramach którego debiutuje w Warszawie nowy koncept H&M Home. Wkrótce pojawią się nowe marki jak np. Bohoboco i Versace Collection.  Znacznie zmienia się również oblicze Blue City. Trwa gruntowna przebudowa strefy restauracyjnej, która od kwietnia 2014 będzie działać na poziomie +2, a jej dotychczasowe miejsce zajmie m. in. H&M. Kolejni najemcy, którzy poszerzą ofertę centrum, to np. restauracja Street, Home&You, Promod, Venezia. Około 60 lokali przejdzie w roku 2014 gruntowne remonty. W Sadyba Best Mall sklep otworzył Maxi Zoo, rozwijający swoją sieć w Polsce.
Flagowy sklep sieci Smyk zajął część handlową budynku biurowo – handlowego Chmielna 25, otwartego jesienią 2013 r.

Stawki czynszowe – lekko w górę

W ciągu 2013 r. nastąpił nieznaczny wzrost stawek czynszowych typu “prime” (za lokal o powierzchni 100 mkw. z kategorii moda i dodatki w najlepszych galeriach handlowych) do poziomu 85 - 100 euro za mkw. miesięcznie. Jest to skutek procesów rekomercjalizacji w kluczowych centrach handlowych.
Stawki czynszu przy głównych ulicach handlowych w Warszawie kształtują się pomiędzy 80 a 95 euro za mkw. miesięcznie w zależności od lokalizacji.
Warszawa pozostaje najdroższą lokalizacją handlową w Polsce.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×