Tu jesteś:

W wakacje Polacy wydawali pieniądze w centrach handlowych - raport

Wakacje sprzyjają wydawaniu pieniędzy w centrach handlowych. Okazuje się, że przez dwa słoneczne miesiące potrafimy wydać tyle, ile przez resztę roku łącznie – takie wnioski płyną z sondy przeprowadzonej przez Silesia City Center.

Centra handlowe nie śpią w wakacje, Polacy również nie próżnują. Przez dwa ostatnie miesiące, albo wydawaliśmy pieniądze na letnich wyprzedażach albo na przygotowania do wyjazdu. Aż 87 proc. Polaków przyznało, że w okresie wakacyjnym częściej odwiedza centra handlowe, a aż 27 proc. z nich podczas wakacji wydaje w nich najwięcej pieniędzy w odniesieniu do całego roku. – Wciąż jednak zdecydowana większość Polaków najwięcej pieniędzy wydaje w okresie świąteczno-noworocznym i to się zapewne nie zmieni, jednak z roku na rok widać, że w wakacje też lubimy sporo wydać – mówi Dominika Musialik, marketing manager Silesia City Center.

To nie zaskoczenie: Polacy zapytani o to, kiedy najwięcej wydają w centrum handlowym, zgodnie wskazują okres świąteczno-noworoczny. Aż 64 proc. lubi w tym czasie zaszaleć na zakupach. Zaskoczeniem jest, że wbrew pozorom w okresie wakacji nie zaciskamy pasa. 27 proc. Polaków przyznaje, że w lipcu i sierpniu wydaje w centrum handlowym zdecydowanie więcej. Oszczędni za to stajemy się jesienią. W szał zakupów wpada wtedy tylko 6 proc. z nas i wiosną - 3 proc.

- To, że wydajemy najwięcej pieniędzy zimą nikogo specjalnie nie dziwi. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to taki okres, który wiążę się z wieloma wydatkami, m.in. prezentami dla naszych bliskich. To również okres zimowych wyprzedaży, które starują już 27 grudnia. Z kolei okres wakacyjny to po pierwsze letnie wyprzedaże, a po drugie wakacje, na których chcemy prezentować się jak najlepiej. To dwa główne czynniki, które decydują o tym, że w okresie lipiec-sierpień zostawiamy w kasach sklepowych sporo pieniędzy – tłumaczy Musialik.

Najlepiej pokazują to statystyki. Aż 85 proc. Polaków wzięło udział w tegorocznych letnich wyprzedażach. Średnio zostawiliśmy w kasach centrum handlowych 300–400 zł. Rekordziści wydawali jednak znacznie więcej, często nawet na kredyt. Najwięcej zakupów robiliśmy w sklepach odzieżowych - 83 proc., jak wynika z sondy wyprzedażowej Silesia City Center. Ruch widać także w ilości odwiedzających. Tylko w lipcu Silesia City Center odwiedziło ponad 70 tys. klientów więcej niż w poprzednich miesiącach tego roku.

W te wakacje, Polacy najczęściej robili zakupy w sklepach odzieżowych. Co ciekawe, aż 79 proc. z nich robiło je z myślą o wyjeździe na upragnione wakacje czy urlop. Najczęściej motorem wakacyjnych zakupów były kobiety. Aż 92 proc. przepytanych pań stwierdziło, że robiło zakupy z myślą o wypoczynku w południowych rejonach Europy czy Afryce.

Z kolei tylko 56 proc. panów stwierdziło, że letnie wyprzedaże potraktowali jako wypełnienie wakacyjnej torby na urlop. Znaczna większość z nich – 54 proc. – decydowała się na koszule, czy t-shirty, na spodenki zdecydowało się 30 proc. z nich. Tylko 9 proc. zakupiło buty, a bokserki na plażę 5 proc., na torby i inne akcesoria zdecydowało się zaledwie 2 proc.

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×