Tu jesteś:

Rynek powierzchni magazynowych - podsumowania i prognozy

Firma Colliers International prezentuje krótką prognozę na rok 2011 i podsumowanie roku 2010 na rynku powierzchni magazynowych w Polsce autorstwa Tomasza Kasperowicza, Partnera w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

Po relatywnie udanym roku 2010 na rynku powierzchni magazynowych – biorąc pod uwagę nadal niełatwe otoczenie rynkowe – przewidujemy kontynuację głównych trendów również w roku 2011.

Faktem jest powoli, ale stabilnie zwiększający się popyt na efektywne i elastyczne powierzchnie magazynowe. Oczywiście nie są to wzrosty podobne do tych sprzed kilku lat, jednak tendencja wzrostowa jest wyraźnie widoczna. W odróżnieniu do roku 2009 polski rynek powierzchni magazynowych odnotował kilka bezpośrednich inwestycji zagranicznych, co w dobie spowolnienia gospodarczego cieszy podwójnie.

Nie przewidujemy większych zmian trendów po podażowej stronie rynku. Poza kilkoma wyjątkami jak np. region gdański, rynek nadal dysponuje sporymi nadwyżkami pustych powierzchni, które nadal czekają na najemców. W związku z tym mało realna wydaje się jakakolwiek spekulacyjna działalność deweloperska. Nowe budynki magazynowe będą zapewne powstawać, jednak będą to wyłącznie obiekty szyte na miarę pod konkretnego najemcę i zabezpieczone wieloletnimi umowami najmu.

Czynsze za powierzchnie magazynowe osiągnęły swoje dno mniej więcej w połowie 2010 roku i od tego czasu powoli ale systematycznie rosną, z wyjątkiem kilku lokalnych rynków charakteryzujących się wyjątkowo dużą nadpodażą powierzchni i wyjątkowo ostrą konkurencją między właścicielami budynków. W zależności od lokalizacji efektywne poziomy czynszów wahają się od około 5.00 Eur/mkw w dobrych lokalizacjach w Warszawie czy Krakowie, do około 2.30 Eur/mkw w lokalizacjach w centralnej Polsce lub na dalekich obrzeżach stolicy.

Stabilnemu wzrostowi zainteresowania nowymi powierzchniami ze strony najemców towarzyszy wzrost zainteresowania inwestorów, którzy coraz chętniej kupują dobrze wynajęte budynki magazynowe. Choć stopom kapitalizacji daleko jeszcze do poziomów notowanych w 2007 roku, to jednak wzrost aktywności inwestorów w tym segmencie napawa optymizmem i dobrze wróży polskiemu rynkowi magazynowemu jako całości.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×