Tu jesteś:

Rynek powierzchni biurowych aktywny i atrakcyjny - raport

Widok z tarasu biurowca Mokotowska Square.

Rynek powierzchni biurowej w Polsce ewidentnie przyspiesza -tendencja ta jest szczególnie widoczna w Warszawie. Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wzrasta przy jednoczesnym spadku poziomu pustostanów – podają autorzy raportu ‘Rynek komercyjny w Polsce’ przygotowanego przez firmę CB Richard Ellis.

W pierwszym kwartale całkowita powierzchnia wynajęta w Warszawie wyniosła prawie 200 000 mkw., z zaledwie 24 proc. udziałem renegocjacji oraz 31 proc. udziałem przedwstępnych umów najmu. Jest to rekordowy wysoki poziom w ujęciu kwartalnym. W związku z rozpoczęciem prac budowlanych, poziom powierzchni wynajętej w pierwszym kwartale 2011 uwzględnia również przedwstępną umowę najmu TP SA (43 700 m kw.) w Miasteczku TP, które budowane jest na zamówienie spółki.

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wynosi obecnie 3,5 miliona mkw. W ciągu najbliższych 12 miesięcy niewiele projektów zostanie oddanych do użytku, jednak zakończenie budowy znacznej liczby istotnych inwestycji biurowych planowanych jest w roku 2013 (takich jak Warsaw Spire, o powierzchni 100 000 m kw). Obecnie budowanych jest około 405 000 mkw. biur, z których 32 proc. jest już wynajęta w ramach przedwstępnych umów najmu. Najpopularniejszymi lokalizacjami w Warszawie, zarówno w zakresie wynajmowanej powierzchni, jak i planowanych projektów deweloperskich, pozostają obrzeża Centrum Miasta, Mokotów oraz Aleje Jerozolimskie.

Współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie zmniejszył się do poziomu 6,6 proc., z ponad 7 proc. w centrum i nieco poniżej 6 proc. w lokalizacjach poza centrum miasta. Wzrasta liczba zapytań ofertowych wśród potencjalnych najemców, a wzrost popytu na powierzchnię biurową powinien utrzymać się przynajmniej do końca 2012.

Miasta regionalne również odnotowują wzrost zainteresowania zarówno deweloperów, jak i najemców. Znaczna liczba inwestorów zagranicznych planuje nowe centra usług lub rozszerzenie działalności już istniejących. Poza Warszawą popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wyniósł około 75 000 mkw. Do najpopularniejszych lokalizacji należały Kraków (nowa powierzchnia wynajęta na poziomie 18 500 mkw.) oraz Łódź (19 300 mkw. wynajętych). Wzrost popytu oraz niewielka ilość dostępnych od zaraz powierzchni wpływa na obniżenie wskaźników powierzchni niewynajętych, w szczególności we Wrocławiu (3 proc.) oraz Krakowie (9 proc.). W wielu innych lokalizacjach dostępność wolnych powierzchni biurowych również spada, chociaż każde miasto cechuje się trochę inną specyfiką.

- Oczekujemy, że całkowity popyt na powierzchnię biurową w 2011 roku będzie równie wysoki jak w roku poprzednim, chociaż możemy oczekiwać nowych rekordowych umów najmu. W Warszawie odnotowujemy powolny wzrost stawek czynszu za najlepsze powierzchnie w najlepszych lokalizacjach – do 24-26 EUR za miesiąc w Centrum, oraz 15-16 EUR poza centrum. Należy jednak podkreślić, że gwałtownych wzrostów jeszcze nie widać.’ – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w firmie CB Richard Ellis.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×