Tu jesteś:

Rynek powierzchni biurowej – podsumowanie 2010 i prognozy na rok 2011

.

Po niemal dwuletnim okresie spowolnienia, będącego konsekwencją globalnego kryzysu gospodarczego, w 2010 roku na rynku biurowym w Polsce obserwowano wyraźne oznaki ożywienia wynika z raportu opracowanego przez firmę Knight Frank .

Zjawisko to znalazło wyraz zarówno w ożywionym popycie na nowoczesne powierzchnie biurowe, rejestrowanym na największych rynkach od początku 2010 roku, jak i w stopniowo rosnącej liczbie nowo rozpoczynanych budów. Z uwagi na optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Polski w 2011 oczekuje się, że pozytywny trend w sektorze nieruchomości biurowych utrzyma się w kolejnych 12 miesiącach.

Od początku 2010 roku na szczęściu największych rynkach biurowych w Polsce ( Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Katowice ) ukończono realizację łącznie około 300.000 mkw. nowych biur, z których ponad 40 proc. zlokalizowane było w Warszawie. Nowa podaż w 2010 roku była o ponad 35 proc. niższa niż roczna podaż zrealizowana w 2009 roku. Należy podkreślić, że inwestycje biurowe oddane do użytkowania w 2010 roku to w większości projekty rozpoczęte jeszcze w czasach prosperity. Oczekuje się, że wpływ spowolnienia gospodarczego na poziom nowej podaży biurowej będzie wyraźniej zauważalny w 2011 roku, kiedy zakończy się budowa nielicznych projektów rozpoczętych w czasie kryzysu. Według prognoz Knight Frank w 2011 roku na największe rynki biurowe w Polsce wpłynie łącznie zaledwie 196.000 mkw. nowych biur, tj. około 35 proc. mniej niż w 2010 roku i aż o 60 proc. mniej niż w 2009 roku. Wobec relatywnie niewielkich rozmiarów nowej podaży w przyszłym roku, na rynkach, gdzie obecnie obserwuje się nadwyżkę powierzchni biurowej, np. w Poznaniu, Trójmieście czy Katowicach, będzie następować jej stopniowa absorpcja.

Poprawa sytuacji podażowej na polskim rynku powierzchni biurowych oczekiwana jest dopiero od II połowy 2012 roku. Będzie ona konsekwencją wzrastającej liczby nowo rozpoczynanych budów na większości rynków biurowych w Polsce w 2010 roku. Według szacunków Knight Frank w ciągu minionego roku na największych Polskich rynkach rozpoczęto realizację 28 projektów biurowych, oferujących łącznie około 407.000 mkw. nowych biur na wynajem podczas gdy w całym 2009 roku rozpoczęła się budowa 16 inwestycji o łącznej powierzchni 89.000 mkw. Największy wolumen nowej powierzchni biurowej powstaje w Warszawie( około 330.000 mkw. ) a spośród miast regionalnych – w Krakowie ( 52.000 mkw. ), natomiast najmniejszą ilość nowych biur realizowano w Katowicach ( 10.200 mkw.). Ponadto zidentyfikowano 7 inwestycji biurowych o łącznej powierzchni szacowanej na niemal 100.000 mkw., pozostających w stanie wstrzymania do czasu znalezienia kluczowego najemcy, których budowa według zapewnień deweloperów może ruszyć niezwłocznie po podpisaniu umów pre-let.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy na większość rynków biurowych w Polsce obserwowana była wyraźna poprawa nastrojów i wzrost aktywności najemców. Według szacunków Knight Frnak od początku 2010 na największych rynkach biurowych w Polsce wynajęto łącznie ponad 750 00 mkw. nowoczesnych biur (z czego ponad 70 proc w Warszawie). W porównaniu do 2009 roku ilość powierzchni wynajętej wzrosła dwukrotnie, przekraczając rekordowy poziom najmu odnotowany w 2008 roku (około 700 000 mkw.). Najemcy w aktualnej sytuacji rynkowej są bardziej skłonni do podejmowania decyzji o zawarciu długoterminowych umów, będąc świadomymi, że zmniejszona przyszła podaż ograniczy możliwości wyboru w nadchodzących miesiącach.

Analiza trendów popytu i podaży na polskim rynku nieruchomości biurowych wskazuje, że obserwowany obecnie rynek najemcy, w 2011 z dużym prawdopodobieństwem ewoluować będzie w kierunku rynku dewelopera. Ograniczone rozmiary nowej podaży przy utrzymującej się wysokiej aktywności najemców mogą wzmóc presję zwyżkową na czynsze na większości rynków. Wraz ze stopniowa absorpcją nadmiaru dostępnej powierzchni biurowej, maleć będzie elastyczność właścicieli budynków w zakresie oferowania pakietów zachęt potencjalnym najemcom, co wpłynie na podwyższenie efektywnych stawek czynszu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×