Tu jesteś:

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce

Galeria Katowicka

Firma doradcza JLL podsumowała I kwartał 2018 r. na rynku nieruchomości handlowych w Polsce jako najlepsze otwarcie roku pod względem wartości transakcji inwestycyjnych.

Całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych w I kwartale przekroczyła 1,7 mld euro, co jest historycznie najlepszym otwarciem roku.

- Biorąc pod uwagę liczbę i wartość toczących się transakcji oraz dostępność produktu, sektor handlowy ma szansę na wynik sięgający 3 mld euro w całym 2018 roku. Byłby to rezultat o miliard euro wyższy niż zarejestrowany w 2017 r. i najlepszy w historii polskiego rynku- ocenia Agnieszka Kołat, dyrektor w dziale rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej  JLL.

Największą transakcją zamkniętą w ciągu 3. pierwszych miesięcy 2018 roku była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfolio 28 nieruchomości handlowych za prawie miliard euro na rzecz konsorcjum zarządzanego przez Griffin Real Estate. Z kolei największą pojedynczą transakcją był zakup Galerii Katowickiej przez malezyjski fundusz EPF od Meyer Bergman za nieujawnioną kwotę. 

Obecne stopy kapitalizacji dla wiodących centrów handlowych w Polsce wynoszą 4,9 proc., a dla najlepszych parków handlowych ok. 7,0 proc. 

Pod koniec marca 2018 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wyniosła 13,8 mln mkw., z czego 9,9 mln mkw. przypadało na 411 centrów handlowych. W pierwszych trzech miesiącach rynek urósł o 55, 6 tys. mkw.  

- Łącznie w tym roku rynek może wzbogacić się o 355,6 tys. mkw. w ramach centrów handlowych. Największym planowanym do oddania do użytku w 2018 r. będzie Forum Gdańsk, które zaoferuje 62 000 mkw. GLA oraz Libero w Katowicach – 45 000 mkw. GLA - wylicza Agnieszka Tarajko – Bąk, starszy analityk rynku, JLL. 

W tym roku na rynek trafi wiele projektów w mniejszych miastach. W budowie jest obecnie 380 tys. mkw. powierzchni w centrach handlowych. Pod względem lokalizacji 70 proc.  tej powierzchni pojawi się w głównych aglomeracjach, a pozostała część w miastach poniżej 150 tys. mieszkańców.

Na znaczeniu nadal zyskują projekty wielofunkcyjne. Dotyczy to zwłaszcza stołecznego rynku. Rośnie też popularność sektora gastronomicznego. 

Kolejne nowe, istotne trendy na rynku to modernizacje i rozbudowy istniejących obiektów. Obecnie deweloperzy skupiają się nie tylko na budowie nowych obiektów, ale przede wszystkim na utrzymaniu atrakcyjności i nowoczesności tych starszych. Z analiz  JLL wynika, że już co czwarte centrum handlowe w Polsce zostało rozbudowane.

Czynsze “prime” są tradycyjnie najwyższe w Warszawie (do 130 euro/ mkw./ miesiąc). Na większości rynków lokalnych poziom czynszów "prime" wynosi od 45 do 60 euro za mkw. miesięcznie. Średni poziom pustostanów w centrach handlowych w miastach powyżej 175 tys. mieszkańców wyniósł 4,1 proc. na koniec 2017 roku. 

Źródło: JLL

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×