Tu jesteś:

Rynek nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych w Polsce I kwartał 2011 r. - raport

Polska jest nadal postrzegana przez handlowców jako atrakcyjny rynek, ale popyt na powierzchnie jest bardzo zróżnicowany. Kilka znanych międzynarodowych sieci planuje wejście na polski rynek lub ekspansje prowadzonej już działalności.

Popyt na nowa powierzchnie generuję głównie najbardziej liczące sie europejskie marki odzieżowe, natomiast krajowi handlowcy wykazują coraz większą ostrożność. Z tego względu największym zainteresowaniem cieszą sie duże lokale w atrakcyjnych lokalizacjach. W celu przyciągnięcia najemców wiele drugorzędnych centrów handlowych oferuje korzystne warunki najmu i inne zachęty. W pierwszym kwartale czynsze za powierzchnie w sklepach przy głównych ulicach i w centrach handlowych wykazywały różnorodne trendy: w niektórych lokalizacjach nieznacznie spadły, w innych nie uległy zmianie, a w większości najbardziej atrakcyjnych obiektów przy głównych ulicach handlowych w Warszawie i Krakowie wzrosły w skali kwartalnej. Czynsze w magazynach handlowych utrzymały sie na stabilnym poziomie. Pod względem podaży w ubiegłym roku gwałtownie zmniejszyła sie liczba nowych centrów handlowych oddanych do użytku. Przeszkoda jest ograniczony dostęp do finansowania, dlatego w bieżącym roku równie_ pojawi sie na rynku stosunkowo niewiele nowych obiektów. Jednak realizacja kilku dużych inwestycji wstrzymanych w czasie globalnego kryzysu finansowego została niedawno wznowiona lub może zostać ponownie rozpoczęte w niedalekiej przyszłości. W związku z tym liczba obiektów w przygotowaniu na rok 2012 i lata następne będzie wzrastać.

Spośród państw Europy Środkowowschodniej Polska jest postrzegana jako kraj o mniejszym ryzyku, a dobre wyniki polskiej gospodarki i handlu w polaczeniu z atrakcyjnymi cenami przyczyniły sie do wzrostu aktywności w 2010 r. Popyt na najlepsze nieruchomości jest nadal silny. W pierwszym kwartale br. stopy kapitalizacji dla najlepszych powierzchni przy głównych ulicach handlowych w całym kraju uległy kompresji o 25- 50 punktów bazowych, natomiast w centrach handlowych i magazynach handlowych utrzymały sie na stabilnym poziomie.

W marcu wskaźnik optymizmu konsumentów mierzony przez Ipsos gwałtownie sie obniżył, co może wpływać na rynek najmu. Popyt ze strony handlowców będzie zróżnicowany, a największym zainteresowaniem będą cieszyć sie duże powierzchnie w najlepszych lokalizacjach. Nie można wykluczyć dalszych spadków czynszów, zwłaszcza poza Warszawa i Krakowem.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×