Tu jesteś:

Rynek centrów handlowych w Łodzi w II kwartale

Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej mają do dyspozycji 555 tys. mkw. GLA w 16 centrach handlowych. Nasycenie powierzchnią handlową w aglomeracji wynosi 568 mkw./1 000 mieszkańców. Jedno centrum handlowe obsługuje zatem średnio 61 250 osób. Siła nabywcza mieszkańców w przeliczeniu na metr kwadratowy centrum handlowego wynosi średnio 52 740 PLN rocznie – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w aglomeracjach II kw. 2016 r. | Łódź”.

Największym obiektem handlowym w regionie pozostaje Manufaktura o powierzchni 110 tys. mkw. GLA, z ponad 300 sklepami, punktami usługowymi i gastronomicznymi. Drugim pod względem wielkości łódzkim centrum handlowym jest Port Łódź oferujący 200 lokali o łącznej wielkości 103 tys. mkw. GLA. W ubiegłym roku w mieście oddano do użytku jedno nowe centrum handlowe - Sukcesja - o powierzchni ponad 46 tys. mkw.

— W najbliższych latach Łódź czeka przerwa w inwestycjach handlowych – obecnie nie buduje się żadne nowe centrum handlowe, a przyszłe projekty są we wczesnej fazie planowania. Oddane do użytku w zeszłym roku CH Sukcesja w znacznym stopniu zaabsorbowało popyt na powierzchnie handlowe w mieście. Dostępne lokale znajdują się w większości istniejących centrów handlowych, co pozwala zachować najemcom elastyczność w zakresie przyszłej ekspansji — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

W łódzkich centrach handlowych znajduje się 1 197 lokali, co oznacza, że jeden sklep/punkt usługowy lub gastronomiczny obsługuje średnio 820 osób. Największą grupę najemców stanowią sieci z sektorów: moda (26 proc.), usługi (15 proc.) oraz zdrowie i uroda (8 proc.).

Wśród anonsowanych w końcu ubiegłego roku i pierwszej połowie 2016 r. transakcji najmu na łódzkim rynku można wymienić m.in.: Sports Direct (ok. 1 500 mkw.), C&A (ok. 1 590 mkw.) i Vapiano (ok. 950 mkw.) w Sukcesji, TK Maxx (ok. 1 730 mkw.) i Egurrola Dance Studio (800 mkw.) w Manufakturze oraz klub fitness Fabryka Formy (ok. 1 700 mkw.) w Port Łódz.

Średni współczynnik pustostanów na koniec czerwca br. wyniósł 4 proc. (3,8 proc. w grudniu 2015). Najwyższe czynsze osiągane w śródmiejskich centrach handlowych w Łodzi mieszczą się w przedziale 37- 39 EUR/mkw./miesiąc za lokal 100-150 mkw. na potrzeby mody.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×