Tu jesteś:

Rok 2019 będzie kolejnym wyzwaniem dla branży

Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA.

Zaostrzenie zakazu handlu w niedziele i nacisk na modernizacje istniejących obiektów handlowych to główne tematy, z jakimi zmierzy się w 2019 roku branża retail - mówi Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA.

W 2019 roku zarządcy centrów handlowych będą musieli się zmierzyć z zaostrzeniem zakazu handlu w niedziele, które niewątpliwie będzie miało niekorzystny wpływ na kondycję rynku. Od 1 stycznia zakaz handlu został rozszerzony i sklepy można otworzyć jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu. Będzie to wyzwaniem dla właścicieli obiektów handlowych i najemców, którzy muszą znaleźć sposób, by przyciągnąć klientów w pozostałe dni tygodnia i tym samym wpłynąć na obroty i odwiedzalność. Centra handlowe typu convenience nie powinny obawiać się tych zaostrzeń, gdyż największe natężenie ruchu notowane jest tam w ciągu tygodnia.

Wyzwania czekają też deweloperów, którym coraz trudniej znaleźć miejsce na budowę nowego obiektu handlowego. Nie oznacza to jednak zastoju inwestycji. W nadchodzącym roku nadal trendem będą rozbudowy i modernizacje istniejących obiektów handlowych. Polski rynek jest mocno rozwinięty. W 2018 roku nasycenie powierzchnią komercyjną było już wysokie. Obecnie w budowie są kolejne obiekty handlowe (w październiku ub.r. łącznie ponad 800 000 mkw. powierzchni handlowej była w trakcie realizacji lub miała pozwolenie na budowę) , więc liczba ta jeszcze się zwiększy. Dojrzałość rynku i jego duża konkurencyjność powodują, że inwestorzy zamiast lokować kapitał w nowe projekty, w większym stopniu będą skupiać się na przebudowach i modernizacjach istniejących nieruchomości. Już w 2018 roku aż 15 centrów handlowych zostało zmodernizowanych, a otwarto 12 nowych obiektów.  Z pewnością w tym roku dysproporcje te będą jeszcze większe.

Dla spółki Dekada rok 2019 będzie czasem wytężonej pracy. Firma w planach ma pracę nad rozbudową istniejących obiektów, kontynuację budowy i komercjalizacji Dekady Nysa oraz pracę nad nowo powstającymi zintegrowanymi obiektami handlowo-komunikacyjnymi w Koninie i Mińsku Mazowieckim realizowanymi we współpracy z PKP SA i jej spółką zależną Xcity Investment.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×