Tu jesteś:

Raport – Trójmiasto powierzchnie biurowe

Firma CB Richard Ellis przygotowała raport o powierzchni biurowej na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Jak podają w swoim raporcie analitycy z CB Richard Ellis Trójmiasto jest uważane za jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Intensywny rozwój infrastruktury, sąsiedztwo lotniska oraz nadmorska lokalizacja przyczyniają się do znakomitego wizerunku miasta w kontekście działalności biznesowej. Wielu deweloperów wybiera Trójmiasto jako cel swoich inwestycji. Trójmiejska gospodarka opiera się w coraz większym stopniu na wiedzy, systematycznie zmieniając oblicze regionu. Zasób nowoczesnej powierzchni biurowej Gdańska, Gdyni oraz Sopotu szacowany jest w sumie na ponad 351 tys. mkw., co czyni okolicę czwartym co do wielkości rynkiem w Polsce pod tym względem. Region jest bardzo popularną lokalizacją dla działalności typu BPO – zaraz za Warszawą, Krakowem oraz Wrocławiem. Pierwszym znaczącym projektem biurowym w regionie był Baltic Business Center wybudowany w 1995. Jednak złote lata dla regionu nastały po roku 2000, gdy znaczna ilość nowoczesnej powierzchni biurowej została oddana do użytkowana.

Obecnie w Trójmieście ponad 60 tys. mkw. powierzchni biurowej jest w trakcie budowy. W 2012 i 2013 planowane jest oddanie kolejnych 150 tys. mkw. biur. Region charakteryzuje się obecnością lokalnych deweloperów takich jak Torus, TPS, Allcon Investment oraz Hossa Investment.

Rozkwitowi rynku deweloperskiego towarzyszy rosnący popyt na powierzchnie biurowe.W zeszłym roku powierzchnia wynajęta na terenie Trójmiasta wyniosła ok. 35 tys. mkw. W kolejnych latach spodziewać się można dalszego wzrostu aktywności najemców w regionie. Pustostany w Trójmieście generowane są głównie przez wolną powierzchnię klasy B oraz nowooddane projekty, które nie znalazły jeszcze najemców. Jednak ten typ wolnej powierzchni biurowej powinien zostać szybko zagospodarowany przez sektor BPO, którego aktywność w ostatnim czasie charakteryzuje się stałym wzrostem. Najwyższe ofertowe stawki czynszu za nowoczesną powierzchnię biurową w Trójmieście pozostają od dłuższego czasu na stabilnym poziomie i wahają się między 13‑16 EUR/mkw/miesiąc. Według raportu CB Richard Ellis w dłuższym okresie można spodziewać się powolnego wzrostu w zakresie stawek czynszu w regionie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×