Tu jesteś:

Pozytywne zmiany w sektorze magazynowym

JL LaSalle o rynku magazynów

Ożywienie w sektorze inwestycyjnym i najmu na rynku obiektów magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska liderem.

W pierwszej połowie br. w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowano poprawę na rynku inwestycji i najmu nieruchomości magazynowych. Pomimo wzrostu, wartość inwestycji nie przekroczyła poziomu sprzed kryzysu finansowego. Sytuacja w sektorze inwestycji w nieruchomości magazynowe wciąż pozostaje niepewna i zmienna, o czym informuje najnowszy raport Jones Lang LaSalle „Rynek Powierzchni Magazynowych w Europie – jesień 2010”.

W pierwszej połowie 2010 roku rynek inwestycji w sektorze nieruchomości magazynowych na trzech głównych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż rozwijał się nierówno. Najsilniejszy wzrost odnotowano w Polsce, między innymi dzięki sprzedaży portfela Panattoni w 2 kw. br. W porównaniu z I poł. 2009 roku, kiedy nie odnotowano żadnych transakcji, rok 2010 rozpoczął się zwiększoną aktywnością, jednakże wartość inwestycji spadła o 21% w porównaniu z i tak słabą II poł. 2009 roku. Poza głównymi rynkami, 96 milionów Euro zainwestowano w Chorwacji; jest to pierwsza większa transakcja zawarta w ciągu ostatnich lat pomimo znacznie ograniczonego dostępu do produktów inwestycyjnych na rynku i prawdopodobnie stanowi ona wyjątek na rynku. Stopy kapitalizacji w przypadku najlepszych nieruchomości zyskały dzięki ożywieniu i rosnącemu optymizmowi wśród inwestorów; w Czechach i Polsce w I poł. 2010 roku kompresja stóp wyniosła 25 pb. Poza tymi rynkami spadek stóp kapitalizacji był znaczny, np. w Bukareszcie o 150 pb, jednakże są to niedojrzałe rynki i zmiany w stopach kapitalizacji jak dotąd mają miejsce tylko na papierze.

W porównaniu z praktycznie zerowym poziomem najmu w I poł. 2009 roku, w I poł. br. możemy mówić o ożywieniu na rynku wynajmu powierzchni przemysłowo-magazynowych. Jednakże w porównaniu z II poł. 2009 roku całkowita ilość powierzchni wynajętej spadła o 21% i utrzymuje się poniżej średniej z ostatnich 10 lat. Tylko w Polsce odnotowano wzrost (+19%) w porównaniu z I poł. 2009 r., co stanowi 60% całkowitej ilości powierzchni magazynowych wynajętych w regionie Środkowoeuropejskim w tym okresie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×