Tu jesteś:

Powierzchnia Grand Kitchen w Arkadii już wynajęta

Strefa restauracyjna Grand Kitchen dynamicznie wypełnia się lokalami. Do tej pory na jej terenie zostały otwarte już: Pizza Hut, Starbucks, Fenicja, Zielona, Cafe Vincent oraz Consonni.

Pierwszą marką, która została otwarta na terenie Grand Kitchen, jest Pizza Hut. To 286-metrowy lokal w zupełnie nowym koncepcie, gdzie goście mają do dyspozycji specjalną ofertę pizz wypiekanych w kamiennych piecach, a także nowe rodzaje sałatek. W strefie pojawiła się również popularna marka sieci kawiarni Starbucks. Poza bogatą ofertą pysznych napojów i przekąsek, goście 113-metrowego lokalu mogą regularnie podziwiać prezentacje alternatywnych metod zaparzania kawy. W nowej przestrzeni otworzyła się również Fenicja, czyli 171-metrowa restauracja, serwująca potrawy kuchni libańskiej oraz oferująca szeroki wybór win, których tradycja tworzenia sięga korzeniami starożytnej Fenicji. Na miejscu dostępne są także shishe. Wielbiciele kuchni wegańskiej i wegetariańskiej zyskali również restaurację Zieloną, która specjalizuje się w przygotowywaniu posiłków ze świeżych, nieprzetworzonych i pełnowartościowych produktów. Jej powierzchnia sięga 131 mkw. Dostępna jest już również wyspa Cafe Vincent – kawiarnio-piekarnia w stylu francuskim. Jej goście znajdą w ofercie m.in. śniadania i lunche, a także szeroki wybór świeżego pieczywa i słodkich wypieków. Otwarta została także wyspa cukierni Consonni, w której klienci mogą kupić wysokiej jakości wypieki cukiernicze, a ponadto lody, czekoladki oraz kawy.

Do zestawu najemców strefy Grand Kitchen dołączą również: Azia Concept, dwupoziomowy lokal z tarasem o powierzchni 1118 mkw., w którym klienci będą mieli do dyspozycji restaurację japońską HANA SUSHI, kuchnię chińską DIM SUM, kuchnię tajską NAI THAI, a także bar Hana Sushi Express. Wśród nowych lokali znajdzie się również 547-metrowy, pierwszy w Polsce BLACK. W strefie Grand Kitchen pojawi się również restauracja Godavari o powierzchni 137 mkw., specjalizująca się w autentycznej kuchni południowych Indii, choć w lokalu dostępne będą również smaki charakterystyczne dla północnych regionów tego kraju. Podpisana została również umowa z właścicielem lokalu Lalka – znajdziemy tam różnorodne naleśniki, zarówno w tradycyjnych smakach, jak i inspirowane kuchnią orientalną. Restauracja zajmie powierzchnię 63 mkw.

Wkrótce zostaną otwarte także nowe wyspy restauracyjne. Wśród nich znajdzie się La Manga – serwująca hiszpańskie tapas i pinchos, a także wyspa Nadziane, w której klienci będą mieli do dyspozycji bogatą ofertę pierogów w smakach z całego świata. Do września na terenie Grand Kitchen będzie funkcjonować osiem lokali restauracyjnych i cztery wyspy, stanowiąc bogatą ofertę smaków z różnych stron świata.

Ambasadorem Grand Kitchen jest znany polski kucharz Grzegorz Łapanowski. W obrębie strefy, wspólnie z Fundacją „Szkoła na widelcu” od października będą realizowane cykliczne warsztaty kulinarne dla dzieci, mające na celu wzmocnienie prozdrowotnych postaw u młodych ludzi. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak przygotowywać pełnowartościowe posiłki, jednocześnie świetnie się bawiąc. Łącznie zaplanowanych jest 200 warsztatów przez 50 tygodni z rzędu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×