Tu jesteś:

Polski kapitał na rynku nieruchomości handlowych

Zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim rynkiem nieruchomości handlowych nie słabnie. Na rodzimym rynku są również firmy, które zwiększają udział polskiego kapitału w tym sektorze. Jedną z nich jest Metropolitan Investment, warszawska spółka założona przez Polaków, która od trzech lat aktywizuje polskich inwestorów do inwestowania w kraju.

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wciąż najwięcej inwestują gracze zagraniczni. Nasz rynek pozostaje atrakcyjny przede wszystkim dla krajów Europy Zachodniej. Jednak spory udział w rynku w 2018 roku mieli także inwestorzy pochodzący z USA (1,7 mld euro) oraz RPA (1,1, mld euro) i Azji (1 mld euro)[1]. Według najnowszej edycji badania „Klimat inwestycyjny”[2], inwestorzy zagraniczni doceniają wielkość rynku wewnętrznego oraz stabilność gospodarczą Polski – są to czynniki, które w głównym stopniu determinują lokowanie inwestycji właśnie w Polsce.

 – Będąc aktywnym biznesowo na zagranicznych rynkach, bez wątpienia mogę stwierdzić, że Polska charakteryzuje się olbrzymim potencjałem inwestycyjnym, który z roku na rok jest coraz większy. Stabilna kondycja gospodarcza to czynnik, który sprzyja biznesowi, a w praktyce także lokowaniu kapitału w Polsce – mówi Robert Jaś, założyciel spółki Metropolitan Investment i kontynuuje – Współpracując na co dzień z rodzimymi inwestorami, obserwuję coraz większą chęć i satysfakcję z inwestowania w Polsce. Jestem dumny również z tego, że jako Metropolitan Investment otwieramy Polakom w USA możliwości inwestowania środków w projekty realizowane w kraju, dzięki czemu kapitał wypracowany przez nich za granicą pracuje na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. 

Choć udział polskiego kapitału na rodzimym rynku inwestycyjnym oscyluje wokół 2%[3], jego potencjał jest znacznie większy. Polska przyciąga zagranicznych inwestorów, ale w kraju nie brakuje firm, które chcą tutaj inwestować. Jedną z nich jest Metropolitan Investment - spółka, która specjalizuje się w realizowaniu nieruchomościowych projektów handlowych, głównie w małych miejscowościach (do 50 tys. mieszkańców) na terenie całej Polski. Tylko w ciągu trzech lat zrealizowała 16 projektów nieruchomościowych, angażując przy tym polski kapitał.

Sposób działania firm takich jak Metropolitan Investment opiera się o mobilizowanie polskich inwestorów do przemyślenia kwestii w co i z kim inwestują, oferując możliwości zaangażowania kapitału w projekty realizowane na polskim rynku. Inwestycje w nieruchomości komercyjne, z jednej strony cechują się wysokim progiem wejścia, z drugiej zaś wymagają określonego know-how na rynku. Z tego powodu ich realizacja zazwyczaj odbywa się z udziałem dużych międzynarodowych graczy. Metropolitan Investment realizując w Polsce własne obiekty m.in. z zakresu nieruchomości handlowych, umożliwia polskiemu inwestorowi indywidualnemu udział i współuczestniczenie w projekcie. Sprzyja to zwiększaniu patriotyzmu gospodarczego, który choć w świadomości społecznej dotyczy przede wszystkim wspierania rodzimych producentów żywności, bez wątpienia dotyczy również obszaru finansowo – inwestycyjnego. A biorąc pod uwagę, że każda z blisko 62 tys. osób tworzących grono polskich HNWI[4]dysponuje aktywami netto wynoszącymi od 1 do 5 mln dol.[5], potencjał, by budować patriotyczną postawę w inwestowaniu, jest duży i warto go wykorzystać. Nie ulega wątpliwości, że każda kolejna inwestycja na rynku niesie za sobą korzyści dla gospodarki - zwiększenie wpływu z podatków, realny wpływ na stopę wzrostu PKB czy pobudzanie branży budowlanej to tylko niektóre z nich. Dodatkowo dobrze prosperujące polskie spółki dzięki inwestowaniu wypracowanego kapitału w kolejne projekty, stale przyczyniają się do rozwoju gospodarki w ujęciu nie tylko ogólnopolskim, ale także lokalnym.   

 

[1] Raport „Market View: Polski rynek inwestycyjny w 2018”, CBRE, II. 2019

[2] Badanie „Klimat Inwestycyjny”, Grant Thornton, PAIH, HSBC, VI.2019

[3] Raport „Market View: Polski rynek inwestycyjny w 2018”, CBRE, II. 2019

[4] HNWI (High-Net-Worth Individuals) to osoby dysponujące majątkiem w wysokości minimum 1 mln dolarów amerykańskich

[5] Raport Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, KPMG, edycja 2018

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×