Tu jesteś:

Polska współliderem wśród rynków inwestycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej

Złote Tarasy, Warszawa.

Jak wynika z najnowszych danych CBRE, w pierwszej połowie 2012 r. wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej był o 60 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2011 r.

Pomimo słabych wyników regionu i ciągłej niepewności co do przyszłości strefy euro oraz skierowania przez inwestorów uwagi na najlepsze aktywa, aktywność inwestycyjna w Polsce i w Rosji jest nadal duża, a inwestycje w tych dwóch krajach stanowiły aż 83 proc. wartości wszystkich transakcji zawartych w regionie.

W pierwszej połowie 2012 roku na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej zawarto transakcje inwestycyjne na łączną kwotę blisko 2,1 miliarda euro, z czego na Polskę przypadło aż 854 miliony euro. Największą umową w całym regionie była sprzedaż przez ING Real Estate Development Złotych Tarasów w Warszawie, których nabywcą został fundusz zarządzany przez AXA REIM. Drugą pod względem wielkości transakcją była sprzedaż 50 proc. udziałów w moskiewskim centrum Golden Babilon Rostokino. Nabywca, IMMOFINANZ, wykupił pozostałe udziały od współwłaściciela. Inne ważne umowy w Polsce w tym okresie to sprzedaż przez Prologis części swojego portfela firmie Hines za kwotę 96 milionów euro oraz zakup przez firmę Rockspring centrum handlowego Alfa Olsztyn od funduszu Arka BZ WBK za 84 miliony euro.

Największe spadki zanotowano na rynkach ocenianych jako najmniej stabilne. Na przykład w Rumunii wolumen transakcji spadł pięciokrotnie do około 50 milionów euro w pierwszej połowie 2012 r. w porównaniu z pierwszą połową 2011 r. Widoczny w Czechach wyraźny spadek aktywności jest rezultatem świetnych wyników zanotowanych w pierwszej połowie 2011 r. w połączeniu z niewielką dostępnością wysokiej jakości nieruchomości komercyjnych, będącą wynikiem licznych transakcji przeprowadzonych w ubiegłym roku.

Obserwowany w ostatnich latach boom na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej był napędzany głównie wysoką podażą powierzchni komercyjnych. Ponieważ w tym okresie na niektórych rynkach w regionie zawarto wiele transakcji, wynikiem jest znaczne zmniejszenie ilości wysokiej jakości powierzchni dostępnej na rynku. To zjawisko będziemy obserwować także w kolejnych latach. W oparciu o analizę działań inwestorów aktywnych w Europie Środkowo-Wschodniej można się spodziewać, że nadal będą oni poszukiwać najlepszych powierzchni, a ich zainteresowanie tylko w niewielkim stopniu przełoży się na transakcje w niższym segmencie rynku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×