Tu jesteś:

PRCH negatywnie o zakazie handlu w niedziele

Fot. Fotolia

Według Polskiej Rady Centrów Handlowych nawet 40 tys. osób może stracić pracę, jeżeli wejdzie zakaz handlu w niedziele i święta.

24 maja 2013 r. złożony został do Marszałka Sejmu RP projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający zakaz pracy w niedziele i święta w placówkach handlowych. PRCH wypowiedziała się negatywnie na temat projektu nowelizacji kodeksu wprowadzającej zakaz pracy w niedziele i święta w placówkach handlowych.

Poniżej treść stanowiska PRCH:

"Polska Rada Centrów Handlowych stoi na stanowisku, iż wprowadzenie tak restrykcyjnych zmian w stosunku do całego sektora handlu spowoduje wiele negatywnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych. 

Z badań prowadzonych przez Polską Radę Centrów Handlowych wynika, że:

- w branży centrów handlowych bezpośrednio zatrudnionych jest ponad 400 tys. osób. Dane te nie uwzględniają osób pośrednio zatrudnionych i świadczących usługi na rzecz centrów i sieci handlowych funkcjonujących w nowoczesnych obiektach handlowych (firmy ochroniarskie, kurierskie, dostawców, producentów, doradców, etc.).

- Od stycznia 2011 r. średnie roczne obroty w sieciach handlowych operujących w centrach handlowych wykazują trend spadkowy. Tylko w I kw. 2013 r. średnie obroty w centrach raportowanych do INDEKSU OBROTÓW PRCH spadły o -4,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku.

W naszej opinii proponowana zmiana będzie miała negatywny skutek na polską gospodarkę w postaci:

- 5-10 proc. spadku obrotów firm operujących na terenie centrów handlowych, co w sytuacji spowolniania gospodarczego może przełożyć się na falę bankructw oraz niższe wpływy do Skarbu Państwa tytułem podatków i innych opłat.

- ok. 10 proc. redukcji zatrudnienia, co oznacza likwidację ponad 40 tys. miejsc pracy przez osoby bezpośrednio zatrudnione na terenie centrów i galerii handlowych.

- Nieodwracalnych strat finansowych dla firm z szeroko pojętej branży rozrywkowej, usługowej i restauracyjnej (kina, kawiarnie, restauracje, kręgielnie, etc.), które stanowią ok 16 proc. oferty centrów handlowych. Warto nadmienić iż, jest to sektor wskazywany przez Polaków jako jeden z głównych motywów odwiedzin centrów handlowych.

- Ograniczenia popytu na rynku wewnętrznym, który generuje ok. 60 proc. PKB w polskiej gospodarce.

Warto nadmienić, iż kraje do niedawna zakazujące handlu w niedziele, tj. Włochy, aktualnie od tego odchodzą chcąc tym samym pobudzić popyt wewnętrzny i odpowiedzieć na realne potrzeby lokalnych rynków i konsumentów. Polska Rada Centrów Handlowych postuluje o ponowne rozważenie zasadności nowelizacji i utrzymanie dotychczasowych przepisów prawa w niezmienionej treści."

Źródło: PRCH

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×