Tu jesteś:

PRCH Retail Research Forum - 8 380 000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce

Polska Rada Centrów Handlowych zorganizowała spotkanie, na którym przedstawiono najnowszy raport rynkowy PRCH Retail Research Forum (PRCH RRF) obejmujący pierwsze półrocze 2011r. W raporcie poruszono między innymi kwestie podaży nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w Polsce, wskaźnika wykorzystania powierzchni i pustostanów, wpływ wzrostu podaży powierzchni handlowej na siłę nabywczą.

W raporcie czytamy między innymi, że zasoby nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w Polsce na koniec pierwszego półrocza br., na którą składają się tradycyjne centra handlowe, parki handlowe i centra wyprzedażowe, wyniosły ponad 8 380 000 mkw.GLA. co stanowi o 2,5 proc. więcej w stosunku do końca roku 2010. Systematycznie rośnie udział miast średniej wielkości i małych w całkowitych zasobach. Ponad 60 proc. powierzchni zlokalizowanych jest w ośmiu największych aglomeracjach a 39,7proc. w miastach średniej wielkości i małych (w 2 połowie 2010 roku odpowiednio 62 proc. i 38 proc.).

Na koniec pierwszego półrocza 2011 w budowie pozostawało ponad 770400 mkw. GLA powierzchni centrów handlowych, z czego aż 64,7 proc. w miastach średniej wielkości i małych. Wskaźnik nowoczesnej powierzchni obiektów handlowych na 1000 mieszkańców w drugiej połowie 2010r. Średni wskaźnik nasycenia dla ośmiu największych aglomeracji wynosi512 m. kw. / 1 000 mieszkańców. Niezmiennie prym wiodą Wrocław (660 m. kw.) i Poznań (643 m. kw.). Natomiast aglomeracja Szczecina, Krakowa i Konurbacja Katowicka odnotowują obecnie najniższe statystyki w tej grupie miast.

W pracach nad najnowszym raportem PRCH RRF wzięło udział 7 organizacji. Do zespołu badawczego dołączyli eksperci z firm CBRE i Colliers International.Projekt został zainicjowany w 2009 roku przez Polską Radę Centrów Handlowych,która obecnie skupia w ramach grupy badawczej analityków i doradców z firm: Cushman&Wakefield,DTZ, GfK Polonia, Jones Lang LaSalle oraz CBRE, Colliers International.

Czytaj więcej tutaj.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×