Tu jesteś:

Nie tylko warszawski Nowy Świat, czyli o ulicach handlowych

Nowy Świat w Warszawie

Warszawski Nowy Świat, łódzka Piotrkowska czy Półwiejska w Poznaniu znacznie częściej kojarzą się zwykłemu Kowalskiemu z miejscem na niedzielny spacer niż z najlepszą destynacją zakupową. Po nowe dżinsy czy torebkę chętniej wybierzemy się raczej do centrum handlowego, w którym przy okazji zjemy szybki obiad i pójdziemy do kina. Czy zatem ulice handlowe mają w Polsce rację bytu? Tak, ale by funkcjonowały tak, jak faktycznie powinny, musi się jeszcze wiele w naszym kraju zmienić.

Jak słusznie zauważa Radosław Knap, Dyrektor Operacyjny w Polskiej Radzie Centrów Handlowych, na wstępie warto zaznaczyć, że pojęcie „ulicy handlowej” jest niejednoznaczne i często inaczej charakteryzowane przez ekspertów rynku, a inaczej pojmowane jest przez konsumentów. – Wynikać to może z faktu, że dla większości konsumentów ulica handlowa to po prostu miejsce, gdzie można zrobić zakupy, zaś eksperci myślą o szerzej pojętej działalności handlowo-usługowej, odpowiednio zarządzanej i profilowanej jako całość – wyjaśnia.

Ulice handlowe są na świecie bardzo popularne, pomimo że cechują się niezwykle wysokimi czynszami. Do drogich butików, zlokalizowanych przy modnych deptakach, chętnie zaglądają Amerykanie, Francuzi czy mieszkańcy Hongkongu. Według raportu „Główne ulice handlowe na świecie”, przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield, Piąta Aleja w Nowym Jorku została najdroższą lokalizacją handlową świata. Dzielnica Causeway Bay w Hongkongu, zwyciężczyni w poprzednich dwóch latach, spadła na drugą pozycję. W Europie najwyższe czynsze za lokal handlowy notuje się niezmiennie od lat na Polach Elizejskich w Paryżu. W tymże raporcie Polskę reprezentował warszawski Nowy Świat, który zajął 44. pozycję.

Więcej na temat ulic handlowych w materiale Anny Korólczyk pt. "Z deptaka do sklepu" w marcowym wydaniu magazynu The City.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×