Tu jesteś:

Mayland, ETC i Echo będą walczyć o budowę galerii handlowej i stadionu w Olsztynie

Kilka dużych firm interesuje się budową stadionu miejskiego wraz z centrum handlowym przy al. Piłsudskiego w Olsztynie. W przyszłym tygodniu ich przedstawiciele będą omawiać szczegóły inwestycji na spotkaniu w ratuszu. Projektem są zainteresowane duże firmy zajmujące się budową centrów handlowych. Wśród nich znalazł się francuski Mayland RE, spółka ETC oraz kieleckie Echo Investment.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" chętni przedstawili swoje propozycje realizacji naszego projektu, niekiedy bardzo różniące się od siebie. Jeden z przedsiębiorców deklaruje budowę centrum handlowego o powierzchni 60 tys. mkw., drugi o połowę mniejszego.

Złożone propozycje wpisane zostaną do studium rozwoju miasta, a także do tworzonego obecnie planu zagospodarowania gruntów przy al. Piłsudskiego. Ten ostatni dokument będzie gotowy we wrześniu, co oznacza, że załatwienie formalności dotyczących projektowania i uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy planowane są na przyszły rok.

Miasto chce wybudować nowy stadion, ale nie za swoje pieniędzy. Sposobem na wykonanie inwestycji ma być zawarcie tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. W praktyce oznacza to, że miasto zaangażuje się we wspólny projekt z prywatnym przedsiębiorcą, który w zamian za wkład w budowę stadionu i teren, będzie mógł postawić centrum handlowe.

Takie partnerstwo zawarte ma być na 12 lat. Po zakończeniu projektu stadion wraz z częścią parkingu potrzebnego do jego obsługi wróciłby do miasta, natomiast galeria handlowa i przynależne jej miejsca postojowe zostałyby przy prywatnym inwestorze. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ponad 200 mln zł, z czego sama budowa stadionu to wydatek rzędu 64 mln zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×