Tu jesteś:

Maj niezbyt korzystny dla handlowców

Fot. Fotolia

W tym roku maj był mało sprzyjającym miesiącem dla centrów handlowych, w tym okresie wypadły aż 4 dni wolne od handlu (przy czym jeden w niedzielę). W konsekwencji firma Reveal Polska zanotowała wyraźne wahania liczby klientów w centrach handlowych w kolejnych tygodniach maja.

W tygodniu 18. zanotowano istotny spadek liczby klientów o 15,3 proc. w porównaniu z tygodniem poprzednim. Jednocześnie wynik ten był o 5,3 proc. słabszy od analogicznego okresu w ubiegłym roku, co prawdopodobnie było wynikiem zimnej i deszczowej pogody, która zatrzymała część potencjalnych klientów w domach.

W kolejnym tygodniu 19. klienci dopisali jak rzadko, a liczba odwiedzających centra handlowe wzrosła prawie o 27 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem, dając wynik lepszy o 3,7 proc w stosunku do ubiegłego roku. Wzrost ten jednak był krótkotrwały - komentuje Agnieszka Górnicka, senior associate consultant w Reveal Polska.

Już tydzień 20. przyniósł kolejny duży spadek Indeksu Reveal Polska. Z powodu przypadającego w niedzielę dnia wolnego od handlu wynik w tygodniu 20., był bardzo mizerny, a w porównaniu z ubiegłym rokiem – aż o 12,3 proc słabszy.

Po słabym tygodniu 20. nastąpił jednak znów bardzo dobry tydzień 21., który przyniósł wzrost indeksu o blisko 20 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i o 23 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jeśli przypomnimy sobie, że w ubiegłym roku Zielone Świątki wypadły właśnie w tygodniu 21, wynik ten nie jest zaskakujący.

Cały miesiąc takiej huśtawki zakończył się umiarkowanym wzrostem liczby odwiedzających w porównaniu z majem 2012 r. – liczba odwiedzających centra handlowe była w Maju 2013 r. o 1,3 proc wyższa niż przed rokiem. W porównaniu z kwietniem bieżącego roku nastąpił jednak spadek liczby klientów o 3,8 proc. Dni wolne od handlu mają jak widzimy wymierny, negatywny skutek podsumowuje Agnieszka Górnicka.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×