Tu jesteś:

Knight Frank podsumowanie ubiegłego roku na rynku retail

Port Łódź

Rok 2010 na polskim rynku handlowym charakteryzował się mniejszą niż w 2009 roku nowo oddaną podażą, stabilnym popytem na najlepsze powierzchni handlowe oraz powolnym ożywieniem aktywności zarówno deweloperów jak i podmiotów inwestujących w nieruchomości handlowe – wynika z raportu firmy Knight Frank Polska.

Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Szczecinie, Łodzi oraz Katowicach – miastach uznawanych za największe rynki handlowe w Polsce – na koniec 2010 roku przekroczyły 5,2 mln mkw. W 2010 roku oddano do użytku prawie 275 000 mkw. nowej powierzchni handlowej (o około 25 proc. mniej niż w 2009 roku), przy czym 75 proc nowej podaży powstało w Warszawie i Łodzi. Niemal cała nowa podaż zrealizowana w Łodzi to park handlowy Port Łódź (94 000 mkw. GLA) – największy obiekt handlowy otwarty w 2010 roku. W Warszawie na około 106 000 mkw. powierzchni użytkowej składało się osiem projektów. Zasoby handlowe w 8 największych miastach w ciągu 2010 roku wzrosły o 5 proc., natomiast porównując łączną podaż powierzchni handlowej w 2009 roku do stanu z końca 2008 odnotowano wzrost o prawie 10 proc.

W 8 głównych miastach Polski na wczesnym etapie planowania znajduje się ponad 1,4 mln mkw. powierzchni handlowej (najwięcej w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu – po około 300 000 mkw.). Deweloperzy nadal jednak odkładają w czasie rozpoczęcie znacznej części tych projektów, oczekując na poprawę koniunktury oraz poluzowanie przez banki polityki finansowania nowych inwestycji.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×