Tu jesteś:

Ikea stawia na centra miast

Ikea zaczyna uruchamiać coraz więcej mniejszych sklepów, zlokalizowanych w centrach miast. Pierwszy powstał już w  Madrycie, wkrótce będzie także w Warszawie. 

Ikea zaczyna uruchamiać coraz więcej mniejszych sklepów, zlokalizowanych w centrach miast. Kilka tygodni temu taka placówka testowa ruszyła w Madrycie. Typowe sklepy Ikea - ogromne hale, zlokalizowane przy trasach wyjazdowych z miast- nadal będą działać. Firma jednak szuka nowych pomysłów i zaczyna otwierać mniejsze sklepy, w centrach miast lub w ich pobliżu.

Przykładem nowej strategii sieci może być Ikea Goya, otwarta  w pobliżu centrum stolicy w Hiszpanii, w lokalu przy ulicy zajmowanym do niedawna przez salon Zary. Czteropiętrowy sklep ma 2,3 tys. mkw., czyli zdecydowanie mniej od tradycyjnego marketu Ikei, które potrafią mieć nawet ponad 30 tys. mkw. powierzchni.Ekspozycje w sklepie inspirowane są stylem różnic dzielnic Madrytu. Projektanci wnętrz, przy użyciu nowoczesnych rozwiązań technicznych, udzielają klientom porad dotyczących wyboru mebli i akcesoriów. W obiekcie znalazł się też sklep ze szwedzką żywnością, na głodnych czeka restauracja. Produkty, których nie znajdziemy w sklepie, można zamówić w Internecie i je na miejscu odebrać.

Ikea Goya ma być największym sklepem nowego formatu Ikei. Szwedzki gigant wytypował sześć miast, w których uruchomi testowe sklepy przyszłości. Poza Madrytem są to Londyn, Nowy Jork, Sztokholm, Szanghaj oraz Wiedeń. W tym ostatnim mieście ma powstać kilkupiętrowy sklep, który wyglądać będzie trochę jak rodzaj regału. Fasada ma mieć na przemian elementy otwarte i zamknięte. Na każdym piętrze będzie dużo przestrzenni, a na dachu umieszczone zostaną drzewa i inne rośliny. Nie będzie parkingu.

Sklep Ikea w mniejszym formacie ma powstać także w Polsce. Nie znajdzie się on jednak ściśle w centrum miasta, ale w warszawskiej galerii handlowej Blue City, zlokalizowanej niedaleko Śródmieścia. Będzie mieć 4,8 tys.mkw., czyli ponad dwa razy więcej niż madrycki sklep. Na miejscu  będzie można kupić wybrane akcesoria wyposażenia wnętrz, natomiast pozostałe produkty zamówić online. Firma wstrzymała na razie budowę dużego sklepu w warszawskim centrum handlowym Fort Wola.

Uruchamianie mniejszych sklepów nie oznacza, że Ikea rezygnuje z dużych obiektów. Takie nadal będą  powstawać np. w Indiach, gdzie szwedzka firmy niedawno otworzyła swój pierwszy market - powstał w mieście Hitec City.

Źródło: Business Insider

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×