Tu jesteś:

GTC opublikowała wyniki za I półrocze 2010 roku

Globe Trade Centre SA (GTC) opublikowała wyniki I półrocza 2010 roku. Spółka osiągnęła 78 mln euro przychodów operacyjnych. Łączna wartość aktywów zwiększyła się do 2,7 mld euro. Zysk netto w I półroczu wyniósł 2,8 mln euro.

Przychody operacyjne obniżyły się o 7 proc., głównie w wyniku niższych przychodów ze sprzedaży mieszkań. Wyniosły one w I półroczu 2010 r. 16,7 mln euro (spadek z 40 mln euro rok wcześniej) z powodu mniejszej liczby apartamentów przeznaczonych do sprzedaży.

Przychody z najmu wzrosły o 41 proc. rok do roku, do 61,2 mln euro, dzięki dochodom z najmu nowo oddanych do użytku obiektów i wysokiego stopnia wynajęcia powierzchni. Marża operacyjna na wynajmie została utrzymana na poziomie 78 proc.

Zysk brutto z działalności operacyjnej wzrósł o 16 proc. w porównaniu do I półrocza 2009 r., i wyniósł 48,3 mln euro.

W II kwartale 2010 roku niezależni biegli dokonali wyceny portfela nieruchomości GTC. W rezultacie w I półroczu spółka zanotowała zysk z rewaluacji w wysokości 12,6 mln euro. Największy pozytywny wpływ na wynik wyceny miały budynki biurowe w Warszawie (w związku z obniżką stóp kapitalizacji i wyższym stopniem wynajęcia powierzchni), warszawska Galeria Mokotów (wzrost przychodów z najmu) oraz City Gate w Bukareszcie (w efekcie poprawy stopnia wynajmu oraz niższej stopy kapitalizacji po ukończeniu budowy biurowca).

Zysk z działalności kontynuowanej w I półroczu 2010 roku wzrósł do 49,6 mln euro, o 226 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Koszty finansowe wyniosły 34,4 mln euro (wobec 20,7 mln euro w I półroczu 2009 r.).

- Podczas gdy GTC utrzymuje niski koszt oprocentowania zaciągniętych kredytów, jednorazowe koszty finansowe i rezerwy podatkowe miały negatywny wpływ na wynik netto, który wyniósł w I półroczu 2010 r. 2,8 mln euro. Jednorazowy koszt finansowy pojawił się w wyniku zakwalifikowanie biurowców Topaz i Nefryt jako „aktywów przeznaczonych do sprzedaży”. Rezerwy podatkowe wynikają z aprecjacji aktywów wycenianych w walutach lokalnych i mogą ulec odwróceniu, gdy zmniejszy się zmienność kursu wymiany euro, a także z wpływu odsetek, dla których nie można rozpoznać aktywów z odroczonego podatku - wyjaśnił Erez Boniel, członek zarządu GTC odpowiedzialny za finanse.

- GTC posiada zdrową sytuację bilansową, z 203 mln euro w gotowce i krótkoterminowych depozytach i z długiem, którego 50 proc. jest wymagalne w 2015 roku i kolejnych latach - dodał Erez Boniel. - Nasi kredytodawcy wierzą w stabilną sytuację finansową GTC, co pozwala nam z sukcesem pozyskiwać finansowanie dla nowych inwestycji - powiedział.

W I półroczu 2010 roku GTC pozyskała 100 mln euro na finansowanie kolejnych inwestycji w Warszawie (Platinium Business Park 4), Osijek (Chorwacja), Burgas (Bulgaria) i Bratysławie.

- GTC korzystając z wieloletniej współpracy ze swoim strategicznym partnerem - Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju - oraz z głównym bankami w regionie, zapewniło finansowanie na atrakcyjnych warunkach dla budowanych centrów handlowo-rozrywkowych w Osijek i Burgas - skomentował Hagai Harel, członek zarządu GTC odpowiedzialny za inwestycje zagraniczne.

Wysoka jakość inwestycji oraz reputacja GTC, pozwoliły spółce na sfinalizowanie największej w Polsce tegorocznej transakcji najmu obiektu, którego budowa jeszcze trwa. Cały czwarty budynek w kompleksie Platinium Business Park (ok. 13 000 mkw. powierzchni najmu) został wynajęty przez Grupę Aviva. GTC pozyskała już finansowanie dla tego projektu.

Firma otrzymuje również wiele zapytań od potencjalnych najemców piątej fazy tego kompleksu, jak również trzeciego budynku, który powstanie w ramach Okęcie Business Park. GTC planuje rozpoczęcie realizację obu inwestycji w IV kw. 2010 r.

Pierwsze półrocze 2010 roku było dla GTC okresem nabywania nowych i sprzedaży ukończonych wcześniej inwestycji. GTC podpisała umowę o utworzeniu spółki joint venture z Polnord SA. Wspólne przedsięwzięcie obu firm przewiduje budowę nowoczesnego centrum handlowego w Wilanowie - jednej z najzasobniejszych dzielnic Warszawy. Zgodnie z podpisaną umową, Polnord wnosi do spółki działkę, na której będzie realizowane centrum. GTC zajmie się zarządzaniem projektem w imieniu obu partnerów. Obie firmy posiadają 50 proc. udziałów w zawiązanej spółce.

W pierwszych sześciu miesiącach 2010 roku GTC uzgodniła również kluczowe warunki sprzedaży dwóch budynków biurowych w Warszawie - Nefryt oraz Topaz o łącznej powierzchni najmu 27 000 mkw.

- To pierwsze działania GTC tego typu od początku kryzysu gospodarczego w 2007 roku. Wskazują na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości, jak również są dowodem powrotu GTC do strategii polegającej na sprzedaży wybranych ukończonych inwestycji oraz selektywnym nabywaniu nowych projektów - powiedział Eli Alroy, Przewodniczący Rady Nadzorczej GTC SA.

GTC SA jest deweloperem działającym w Nowej Europie. Firma powstała w 1994 roku w Warszawie. Obecnie aktywnie działa w 10 państwach: w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, na Słowacji, Ukrainie i w Rosji.

Źródło: GTC

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×