Tu jesteś:

EPP przejmuje portfolio centrów handlowych

Notowana na giełdzie w Johannesburgu spółka EPP (Echo Polska Properties) ogłosiła przejęcie 12 centrów i parków handlowych ("Portfolio M1") od konsorcjum, w którym 25 proc. udziałów ma Redefine Properties. Wartość transakcji to 692 mln euro.  

Przejęcie zostało podzielone na trzy transze i nastąpi w ciągu najbliższych trzech lat. Obiekty będące przedmiotem transakcji stanowią część większego portfela, na który składa się 28 nieruchomości pozyskanych w ostatnim czasie przez konsorcjum. Po finalizacji przejęcia w połowie 2020 r. w portfolio EPP znajdować się będzie co najmniej 27 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu brutto wynoszącej prawie 1 mln mkw.

Na portfolio M1 składa się w sumie 12 dużych obiektów o łącznej powierzchni najmu brutto wynoszącej 446.500 mkw. zlokalizowanej w 620 sklepach. Wszystkie pozyskane nieruchomości usytuowane są w gęsto zaludnionych regionach i stanowią uzupełnienie obecnych aktywów EPP. Po sfinalizowaniu transakcji spółka stanie się właścicielem: 

  • ośmiu regionalnych centrów handlowych M1 o powierzchni najmu brutto od 30.000 mkw. do 55.000 mkw. odwiedzanych rocznie przez ponad 40 mln klientów,
  • czterech parków handlowych o powierzchni najmu brutto od 20.000 mkw. do 35.000 mkw. 

Centra pozyskane przez EPP są jednopiętrowe, w pełni wynajęte, a ich ofertę uzupełniają sklepy spożywcze. Wśród najemców są m.in. popularne hipermarkety Auchan, a także liczne krajowe i międzynarodowe marki, takie jak np. MediaMarkt, TK Maxx, H&M i C&A. Średnia ważona stawka czynszu w portfelu to jedynie 9,10 euro za 1 mkw. miesięcznie, a współczynnik średniego czynszu do obrotu wynosi poniżej 9 proc. Całe portfolio objęte jest umową typu master lease zawartą z Metro AG, która wygasa w kwietniu 2024 r. 

Transza 1 zostanie w 62 proc. sfinansowana za pomocą kredytu i kapitału własnego EPP pochodzącego  z ogłoszonej wcześniej sprzedaży nieruchomości biurowych. Ponadto, fundusze inwestycyjne zarządzane przez Oaktree i LVS II Luxembourg II S.à r.l subskrybowały wyemitowane przez EPP akcje o wartości 112,5 mln euro (1,27 euro za akcję). W rezultacie spółka EPP nie będzie musiała pozyskiwać kapitału z rynku. Otrzymanie bezpośredniego finansowania ze strony LVS II Luxembourg II S.à r.l oraz funduszy zarządzanych przez Oaktree potwierdza ich zaufanie co do długofalowego i stabilnego rozwoju EPP. Przeprowadzone działania sprawią, że udziały Redefine w EPP spadną do ok. 35 proc., ale spółka zobowiązała się do zainwestowania kolejnych 40 mln euro przy następnych przejęciach, aby docelowo zachować ok. 40 proc. udziałów.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×