Tu jesteś:

Deweloperzy ostrożni w zakresie nowych inwestycji

Jak podaje Puls Biznesu, ostatnio widoczne na rynku jest osłabienie aktywności deweloperów obiektów handlowych. Aktualnie podchodzą oni do nowych inwestycji znacznie ostrożniej niż jeszcze rok temu. Teraz wybierają bezpieczniejsze opcje i jeśli już, to na miejsce budowy galerii wybierają duże miasta.

W 2009 roku deweloperzy wykazywali się większą aktywność inwestycyjną, ale działo się to za sprawą już wcześniej rozpoczętych prac budowlanych przy nowych obiektach. Rok temu w kraju powstało około 650 tys. mkw. powierzchni handlowej. Pojawiły się takie centra handlowe jak Bonarka w Krakowie, Malta w Poznaniu, Renoma we Wrocławiu, Cuprum Arena w Lubinie, II faza galerii handlowej Klif w Gdyni, Galeria Jurajska w Częstochowie, II faza Galerii Sfera w Bielsku-Białej, a także Wzorcownia we Włocławku. W 2010 roku doszło do tego kolejnych 170 tys. mkw. za sprawą między innymi Portu Łódź, Galerii Mazovia w Płocku, Zgorzelec Plaza, Suwałki Plaza, Galerii Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju, Family Point we Wrocławiu, czy Tesco przy ul. Fieldorfa w Warszawie.

Według specjalistów firmy Cushman&Wakefield podaje, że zmniejszenie aktywności deweloperów, a co za tym idzie brak nowych centrów handlowych, będziemy obserwować jeszcze przez najbliższe dwa lata. Ta mniejsza podaż spowoduje jednak obniżenie czynszów dla najemców i lepsze warunki wyboru lokalu. Osłabienie koniunktury rynkowej zmusi właścicieli obiektów handlowych do renegocjacji umów i dotychczasowych stawek.

Źródło: Puls Biznesu

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×