Tu jesteś:

Czynsze w górę , umowy pre-lease powracają

Firma Colliers International, opublikowała wyniki najnowszego raportu rynku nieruchomości biurowych w Polsce, na koniec I kwartału 2011 r.

Pierwsze miesiące 2011 roku stanowiły kontynuację pozytywnych trendów zapoczątkowanych w ubiegłych kwartałach. 1 kwartał 2011 roku przyniósł niewielkie zmiany po stronie podażowej. W największych polskich miastach do użytku zostało oddane około 30 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W ciągu trzech pierwszych miesięcy Colliers International reprezentował swoich klientów przy zawarciu transakcji najmu łącznej powierzchni 25 000 mkw. Zdecydowana większość dotyczyła rynku stołecznego. Tylko 35 proc. wynajętego metrażu objęte zostało umowami renegocjacyjnymi. Aż 65proc. wynajętych metrów to tzw. nowe umowy i ekspansje. Paweł Skałba, partner w dziale powierzchni biurowych Colliers International prognozuje – Wysoka aktywność rynkowa najemców przełożyła się na dalszy spadek wskaźnika pustostanów zarówno w Warszawie, jak i w większości miast regionalnych. Możliwie że w wybranych miastach popyt już wkrótce przewyższy dostępną podaż.

Sytuacja na rynku sprzyja zawieraniu umów typu pre-lease, które z jednej strony umożliwiają firmom wynegocjowanie lepszych warunków najmu, natomiast w przypadku deweloperów gwarantują uruchomienie finansowania bankowego i rozpoczęcie realizacji projektów. W przypadku rynków regionalnych rosnąca aktywność najemców przyczyni się do wzrostu stawek czynszu w miastach o niskim poziomie pustostanów (Wrocław, Kraków). Brak wystarczającej ilości powierzchni na wyżej wymienionych rynkach, spowoduje, że Łódź i Katowice – miasta o najwyższym poziomie pustostanów – będą przyciągać coraz większą liczbę nowych firm.

Paweł Skałba komentuje sytuację na stołecznym rynku nieruchomości biurowej - W pierwszym kwartale br. na warszawski rynek trafił tylko jeden nowoczesny obiekt biurowy: Pałac Młodziejowskiego (4 964 mkw.) zrewitalizowany przez firmę Mermaid Properties. Łączna podaż w końcu marca wyniosła 3,46 mln mkw. Obecnie w budowie jest prawie 140 tys. mkw., z czego około 25 tys. ma być dostarczone w II kwartale (Platinium Business Park – 4. faza, Wilanów Point Office, Mokotowska Square). Odnotowano wyjątkowo wysoki popyt, sięgający 198 tys. mkw. Większym zainteresowaniem najemców (około 60 proc.) cieszą się przy tym lokalizacje poza centrum. Nadal istotną część wszystkich transakcji (24 proc.) stanowią przedłużenia umów. Znacząco wzrósł udział umów typu pre-lease (31 proc. wobec 12 proc. w IV kwartale ubr.), głównie dzięki umowie zawartej przez Telekomunikację Polską (43 700 mkw.). Wśród największych transakcji na rynku dominowały kontrakty typu pre-lease oraz renegocjacje i przedłużenia umów. Świadczy to o tym, iż najemcy starają się zabezpieczyć swoje interesy i wynegocjować korzystne warunki najmu, zanim rynek zareaguje podniesieniem stawek czynszu na niedobór nowych powierzchni.

Przeciętne stawki wywoławcze w centrum Warszawy pozostają bez zmian, czyli średnio 21,5 euro za mkw. Czynsze za powierzchnie w najlepszych lokalizacjach sięgają 25 euro za mkw. Poza centrum stawki wynoszą około 15 euro za mkw. Naturalnie stawki transakcyjne różnią się od stawek wywoławczych i zależą od wielu czynników, między innymi od wielkości transakcji czy długości podpisywanej umowy.

Jeżeli popyt utrzyma się na poziomie równie wysokim, co w pierwszym kwartale, to począwszy od drugiej połowy roku rynek będzie musiał zmierzyć się z niedoborem nowoczesnych powierzchni biurowych. Do końca roku planuje się oddanie 140 tys. mkw., co stanowi 30-proc. spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ze względu na korzystniejsze warunki najmu firmy nadal będą wybierać lokalizacje poza centrum. Będziemy obserwować wzrost liczby umów pre-lease – podsumowuje Paweł Skałba .

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×