Tu jesteś:

Człowiek z Manufaktury: fascynująca historia Łodzi w dwóch aktach

Człowiek z Manufaktury to pierwsza na świecie opera, której bohaterem jest miasto i jego wyjątkowa historia. Opera powstała przy współudziale Teatru Wielkiego w Łodzi i łódzkiej Manufaktury, która jest mecenasem tego ambitnego, zakrojonego na szeroką skalę projektu. Plenerowa premiera widowiska odbyła się 18 maja 2019 roku na terenie Manufaktury, zrewitalizowanych pofabrycznych zabudowań wchodzących w XIX wieku w skład imperium Izraela Poznańskiego. Człowiek z Manufaktury to wyjątkowy przykład współpracy w skali kraju i regionu pomiędzy władzami miasta, instytucjami kultury i  inwestorami prywatnymi. Inwestorzy mając świadomość historycznego znaczenia miejsca, w którym funkcjonuje centrum handlowe Manufaktura zdecydowali się wdrożyć ten ambitny projekt i zaangażować w jego realizację szereg instytucji publicznych i kulturalnych, aby promować wiedzę na temat bogatej historii Łodzi i jej znaczącej roli na mapie Polski.

Światowa premiera opery “Człowiek z Manufaktury” odbyła się na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi 2 lutego 2019 roku niemal trzy lata po tym, gdy Teatr wspólnie z Manufakturą ogłosili konkurs na operę o historii Łodzi do libretta zamówionego u dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego rozstrzygnęło konkurs ogłaszając wyniki 10 października 2017 roku i główną nagrodę przyznając uznanemu kompozytorowi i dyrygentowi młodego pokolenia - Rafałowi Janiakowi. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu oraz premiery opery o Poznańskim i jego manufakturze jest reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Opera “Człowiek z Manufaktury” to dwuaktowa opowieść o burzliwej historii Łodzi. Pierwszy akt opery przedstawia wydarzenia z życia Izraela Poznańskiego, który był nazywany królem bawełny dzięki temu, że stworzył jedno z największych przedsiębiorstw działających w branży bawełnianej w ówczesnej Europie, a także nawiązuje do powszechnego strajku robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku. Drugi akt rozgrywa się około 100 lat później na przełomie XX i XXI wieku: przedstawia sytuację likwidacji fabryki Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" oraz przyszłość miejsca, które obecnie znane jako Manufaktura jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych centrów handlowo-rozrywkowo-usługowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W operze występują uznani w Polsce i poza granicami kraju artyści: bas-baryton Stanisław Kierner (artysta nagrodzony przez „Hi-Fi Magazine” za płytę z utworami Witolda Lutosławskiego, nagrał też cykl pieśni „Winterreise” Schuberta, jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Łodzi, doskonalił swe umiejętności w Brukseli i Paryżu), mezzosopranistka  Małgorzata Walewska, występującą na scenach operowych wielu krajów świata, m.in.: USA (Metropolitan Opera), Hiszpanii, Wielkiej Brytanii (Royal Opera House), Niemiec, Włoch, Meksyku, Portugalii, Michał Barczak, absolwent Szkoły Baletowej w Poznaniu i Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Wojciech Pszoniak, słynny aktor filmowy i teatralny, z Łodzią związanego m.in. dzięki kreacji Moryca w kultowym filmie „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, Michał Sławecki (występuje na scenach polskich teatrów operowych oraz na estradach w Europie, Afryce i Azji), Grzegorz Szostak (bas związany z Teatrem Wielkim w Łodzi, współpracuje ze scenami operowymi w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Białymstoku oraz z estradami wielu filharmonii). Solistom towarzyszą: Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Rafała Janiaka.

Człowiek z Manufaktury to wydarzenie bez precedensu zarówno jeżeli chodzi o skalę przedsięwzięcia, jak i temat, który przedstawienie porusza: opowiada historię miasta będącego kiedyś przykładem dla całej Europy. Łódź stanowiła symbol szybkiego rozwoju, a następnie na przestrzeni dziejów chyliła się ku upadkowi, by stopniowo podnosić się i zmierzać w stronę świetlanej przyszłości dzięki pasji i wytrwałości wielu osób. Człowiek z Manufaktury to opera mówiąca o ludzkich dążeniach i pragnieniach, a także o uniwersalnych wartościach i rozważaniach o tym, co każdy z nas po sobie pozostawi - mówi Sławomir Murawski, Dyrektor Manufaktury, Apsys. Tereny dawnej fabryki Izraela Poznańskiego pełniły i pełnią ważną rolę dla Łodzi i jej mieszkańców. Podczas premiery opery towarzyszyli nam byli pracownicy Zakładów “Poltex”, którzy otrzymali od nas specjalne zaproszenia. Udział wzięli również mieszkańcy Łodzi, dla których przygotowano 1200 darmowych wejściówek. Plenerowa premiera Człowieka z Manufaktury odbyła się w miesiącu, w którym Manufaktura obchodzi 13 urodziny. Jesteśmy dumni, że możemy jako Manufaktura wspierać rozwój miasta, dbać o jego historię i wspólnie z wieloma wspaniałymi ludźmi budować jego nową historię bazując na ogromnym potencjale, który Łódź oferuje zarówno swoim mieszkańcom, jak i inwestorom - podsumowuje Sławomir Murawski. 

Opera Człowiek z Manufaktury to wydarzenie unikalne w Polsce. Na rynkach rozwiniętych inwestorzy i deweloperzy często angażują się w działania kulturotwórcze na terenach, na których realizują inwestycje. W Polsce jest to ciągle pieśń przyszłości. Manufaktura ponownie stała się prekursorem działań wspierając stworzenie dzieła, które na stałe wpisze się w polski dorobek kulturalny zarówno ze względu na skalę, jak i poziom artystyczny przedsięwzięcia: zarówno twórcy, jak i obsada opery to czołówka artystyczna nie tylko polskiej, ale i międzynarodowej sceny - mówi Joanna Rzepecka z agencji marketingowej DNA Group odpowiedzialnej za organizację plenerowej premiery widowiska. Łódzka Manufaktura ponownie staje się prekursorem działań i tak jak kiedyś była największym projektem rewitalizacyjnym w Polsce od czasów odbudowy warszawskiego Starego Miasta, tak teraz ponownie wyznacza kierunki rozwoju powierzchni handlowych, od których obecnie oczekuje się znacznie więcej niż zapewnienie przyjaznego miejsca do dokonywania zakupów - podsumowuje Joanna Rzepecka.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i Teatru Wielkiego w Łodzi.

Człowiek z Manufaktury - galeria

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×