Tu jesteś:

CBRE wydało raport dotyczący rynku nieruchomości handlowych w Polsce

Galeria Victoria w Wałbrzychu.

Firma doradcza CBRE wydała niedawno doroczny raport Poland Retail Destinations 2011,opisujący rynek nieruchomości handlowych w Polsce.

Raport obejmuje rynek warszawski, dolnośląski,wrocławski, poznański, trójmiejski, krakowski, łódzki oraz szczeciński. W raporcie także znajdują się dane dotyczące rynku inwestycji w obiekty handlowe oraz kwestie dotyczące praktyki rynkowej.

Specjaliści CBRE badali głównie podaż, popyt oraz poziom czynszów w poszczególnych regionach Polski. W pierwszej połowie 2011 roku w Polsce było ponad 8,5 miliona metrów kwadratowych różnego typu obiektów handlowych – 370 centrów handlowych, z czego 24 stanowiły specjalistyczne centra handlowe (18 parków handlowych oraz 6 centrów outletowych).

W Polsce na 1.000 mieszkańców przypada obecnie 225 mkw. nowoczesnych powierzchni handlowych. - To niewielka liczba w porównaniu z rynkami bardziej rozwiniętymi. Wielkość ta, wraz ze słabo rozwiniętymi ulicami handlowymi w Polsce, wskazuje na duży potencjał rozwoju zarówno dla deweloperów centrów handlowych, jak i dla nowych sieci na naszym rynku – podkreśla autorka raportu, Karina Kreja, Associate Director, w firmie CBRE.

Firma CBRE przewiduje, że w roku 2011 zostaną oddane do użytku obiekty handlowe o łącznej powierzchni 550.000 mkw. – jest to znacznie więcej niż w roku poprzednim, gdy oddano tylko 360.000 mkw.W ciągu ostatnich 18 miesięcy w Polsce oddano wiele małych i średniej wielkości projektów – tylko 3 z nich miały ponad 40.000mkw. (między innymi Galeria Victoria w Wałbrzychu).

Warszawa pozostaje najdroższym rynkiem w Polsce -czynsze za metr kwadratowy miesięcznie w najlepszych centrach handlowych wynoszą 75-90 Euro (za najlepsze lokale o wielkości 100 m kw), podczas gdy winnych miastach czynsze za najdroższe lokalizacje wynoszą 40-55 Euro za metr kwadratowy miesięcznie.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×