Tu jesteś:

C&W: Mniej transakcji w Europie Środkowej i Wschodniej

Analitycy firmy Cushman & Wakefield podliczyli, że w Europie Środkowej i Wschodniej wolumen transakcji zmniejszył się pomiędzy drugim a trzecim kwartałem 2012 r. o 40 proc. pomimo nieznacznego wzrostu w niektórych krajach takich jak Polska i Rumunia.

Do spadku wartości obrotów w naszym regionie przyczyniła się głównie Rosja, w której jednak w skali całego roku analitycy C&W odnotowali dobre wyniki inwestycyjne, głównie w sektorze nieruchomości handlowych. 

Europa na lekkim plusie

W trzecim kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie nieznacznie wzrósł dzięki ożywieniu popytu wśród inwestorów krajowych.W ujęciu kwartalnym wolumen obrotów w sektorze nieruchomości handlowych wzrósł o 22 proc., natomiast w sektorze nieruchomości biurowych i magazynowych zmniejszył odpowiednio o 7,4 proc. i 21 proc. Jednak w skali rocznej, wartość inwestycji w sektorze biurowym wzrosła o 19 proc. w porównaniu z 2011 r., przy spadku dla nieruchomości handlowych i magazynowych odpowiednio o 35 proc. i 15 proc.

– Wzrost wolumenu obrotów w sektorze biurowym wynika z zawarcia szeregu większych transakcji w minionym kwartale. Jednak sektor ten jest szczególnie atrakcyjny dla inwestorów, ponieważ można stosunkowo łatwo porównywać aktywa w poszczególnych krajach, a na najlepszych głównych rynkach na wartość aktywów korzystnie wpływa brak nowych inwestycji i ograniczona podaż – mówi David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.

Nieruchomości handlowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów pomimo spadku ich udziału w rynku, za co odpowiada niewystarczająca podaż atrakcyjnych aktywów i utrudniony dostęp do finansowania dużych inwestycji. Zdaniem Davida Hutchingsa, obserwowany jest silny wzrost popytu na lokalizacje przy najlepszych głównych ulicach handlowych, zwłaszcza ze strony znanych i luksusowych marek, a także funduszy inwestycyjnych i zamożnych inwestorów indywidualnych, którzy są zainteresowani bezpieczeństwem inwestowania oraz długofalowym wzrostem. Dla inwestorów poszukujących wyższych bezpiecznych zysków atrakcyjne mogą być nowoczesne centra handlowe oraz niektóre aktywa sektora logistycznego.
 

Na południu kiepsko

Duże zmniejszenie aktywności inwestycyjnej odczuwają kraje z południa naszego kontynentu. Wolumen inwestycji w zadłużonych krajach Europy GIIPS (Portugalii, Włoszech, Irlandii, Grecji i Hiszpanii) zmniejszył się o 66 proc., głównie wskutek spadku aktywności inwestycyjnej w Hiszpanii i we Włoszech. Udział w rynku tych państw obniżył się z rekordowego poziomu 15 proc. w 2007 r. do zaledwie 1,8 proc.

– Wobec korekty cen i sprzedaży aktywów przez sektor publiczny i prywatny niektórzy inwestorzy mogą oczekiwać atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych w tych krajach, ale dopiero gdy powróci większa stabilizacja – mówi Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) z firmy Cushman & Wakefield.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×