Tu jesteś:

Aktywność inwestycyjna w Europie Środkowo Wschodniej spadła o 60 proc.w ciągu roku

Wraz z Francją, Niemcami i Wlk. Brytanią, polski rynek jest najczęściej wymieniany przez inwestorów jako obszar ich zainteresowań. Na naszym rynku aktywne są fundusze inwestycyjne z Niemiec oraz inwestorzy z Wlk.Brytanii i Hiszpanii, jak i lokalne podmioty. Mimo to, w bieżącym roku Polska może nie osiągnąć wolumenu transakcji, który zanotowaliśmy w 2011 r., czyli 2,5 mld. euro.- komentują specjaliści z firmy CBRE.

"Należy przy tym pamiętać, że w ubiegłym roku Polska odnotowała trzeci wynik w historii naszego rynku inwestycyjnego. Rok 2012 stanowi poważne wyzwanie dla inwestorów w związku z zawirowaniami makroekonomicznymi w strefie euro. Widać to choćby po wydłużaniu się przeciętnego czasu zawierania transakcji. Tak jak do tej pory inwestorzy skupiają się głównie na nieruchomościach handlowych i biurowych, choć w tym roku spodziewamy się też ożywienia na rynku magazynowym. Taki trend zapowiada transakcja o wartości 96 milionów euro, zawarta między firmami Prologis i Hines. Jesteśmy zdania, że w tym roku właścicieli zmienią kolejne magazyny” – twierdzi Przemysław Felicki.

Patrick O’Gorman, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE w Polsce powiedział:

„Na przestrzeni ostatniej dekady trend w całej Europie jest taki, że poziom kapitału na rynkach utrzymuje się na stabilnym poziomie. W związku z tym, mimo faktu, iż coraz trudniej dostępne jest finansowanie przez banki, panuje przekonanie, że inwestorzy kapitałowi do pewnego stopnia wypełnią lukę w podaży środków na takich rynkach jak Polska czy Czechy.”

Jos Tromp, dyrektor Działu Badań i Doradztwa na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE, powiedział:

„Przeciągająca się niepewność na rynkach eurostrefy wraz ze skoncentrowaniem się inwestorów niemal wyłącznie na najwyższej jakości aktywach spowodowały zastój w aktywności na rynkach porównywalny z tym, co obserwowaliśmy w latach 2009 / 2010. W najbliższym czasie raczej nie spodziewamy się rozwiązania problemów w strefie euro, więc negatywny wpływ tych zawirowań na sektor bankowy będzie się przeciągał. Konsekwencją dla rynku nieruchomości będzie mniejsza niż dotychczas ilość dostępnego kapitału przeznaczonego na inwestycje
w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.”

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×