Tu jesteś:

Przełomowy rok dla najemców

Monika Beczek, Senior Property Valuer w firmie Polish Properties

W 2014 r. odnotowaliśmy w Polsce pierwszą od ponad 40 lat deflację. Pozytywne jej skutki odczuli m.in. najemcy powierzchni komercyjnych - mówi Monika Beczek, Senior Property Valuer w firmie Polish Properties.

Ujemny wskaźnik cen konsumpcyjnych spowodował, że czynsze najemców, które były waloryzowane tym wskaźnikiem nie uległy zwyżce. Niestety, nie uległy obniżce, gdyż
standardowe zapisy umów najmu nie przewidują takiej możliwości. Jednak, samo utrzymanie poziomu czynszu z 2014 r. dało powód do zadowolenia i spowodowało, że ten rok okazał się przełomowy dla najemców.
Pytanie, co z najemcami, którzy zawarli umowy w walucie euro? – Otóż ci najemcy również odczuli poprawę w porównaniu do lat poprzednich, gdyż poziom czynszu uległ tylko nieznacznemu wzrostowi wynoszącemu ok. 0,5%, a nie ok. 2%, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich.
Należy też się zastanowić, co przyniesie obecny rok, biorąc pod uwagę utrzymującą się w pierwszych miesiącach roku deflację. Czy stagnacja rynku się utrzyma, a może też gospodarka się odbije? Z punktu widzenia kosztów najmu powierzchni korzystniejszym wariantem będzie utrzymanie obecnego trendu. Dodatkowym zjawiskiem wzmacniającym pozycję najemców jest rosnąca podaż powierzchni, a co za tym idzie rosnący pustostan, co wywołuje już pewną presję na obniżki czynszów w nowych i renegocjowanych umowach najmu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×