Tu jesteś:

Wzrost aktywności najemców obiektów magazynowych – raport

Firma CBRE wydała raport „Big Box - rynek magazynowy w Polsce”,podsumowujący sytuację na rynku magazynowym i logistycznym w naszym kraju.Popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową wciąż rośnie. Całkowita ilość powierzchni wynajętej w 2011 r. wyniosła 1.86 miliona mkw. i przekroczyła o 30 proc. poziom zarejestrowany rok wcześniej.

Największe transakcje odnotowano w Sektorze II - tzw. regionie warszawskim, obejmującym obiekty zlokalizowane w odległości od 15 do 80 km od centrum Warszawy, położone przy głównych trasach komunikacyjnych w województwie mazowieckim.  Do największych transakcji 2011 roku firma CBRE zaliczyła renegocjacje w Prologis Park Sochaczew, Panattoni Park Teresin, Prologis Park Janki. Ponad 60 proc. wszystkich transakcji stanowią umowy zawarte w Sektorze III, w tym ponad 330 tyś. mkw. w regionie Śląska i 250 tyś. mkw. w regionie Wrocławia.

Najbardziej aktywni są najemcy z sektora produkcyjnego, głównie motoryzacyjnego i materiałów budowlanych oraz firmy logistyczne.

Wraz ze wzrostem popytu odnotowano spadek ilości powierzchni niewynajętych. Wskaźnik dla Polski jest obecnie na poziomie około 10 proc., natomiast jednocyfrowy jest rejestrowany w Warszawie i regionach Sektora III: Śląsk, Polska Centralna, Poznań, Region Północny i Wrocław.

W 2011 r. oddano do użytkowania około 350 tyś. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej (z czego około 100.000 mkw. zlokalizowane jest w regionie Śląska), co stanowi 30 proc.wzrost w porównaniu do 2010 r.

W ubiegłym roku deweloperzy rozpoczęli budowę nowych obiektów oraz kolejnych obiektów już istniejących o powierzchni około 600.000 mkw. Projekty BTS („na zamówienie”) stają się coraz bardziej popularne i obecnie stanowią około 40 proc. obiektów w trakcie budowy.

- Przewidujemy, że stawki czynszu w 2012 r. utrzymają się na poziomie obserwowanym w 2011 r., zwłaszcza w lokalizacjach z wysokim współczynnikiem powierzchni niewynajętych (okolice Warszawy, Szczecin). Obecnie stawki czynszów za najlepsze obiekty położone w Warszawie wynoszą około 4,50–5,00 EUR/mkw./miesięcznie – powiedział Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych w CBRE.

 

Pełny raport czytaj tutaj

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×