Tu jesteś:

Warimex: Wyniki finansowe za I półrocze 2017 r.

Spółka Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG zanotowała bardzo dobre wyniki za I półrocze 2017 r., które stało głównie pod znakiem postępów w realizacji projektów deweloperskich oraz sprzedaży części portfela hoteli, a w rezultacie zakończyło się dodatnim wynikiem finansowym w wysokości 33,5 mln euro.

Sprzedaż udziałów w ośmiu hotelach, stanowiących ok. 50 proc. całego majątku nieruchomościowego Warimpexu, o wartości nieruchomości w wys. ok. 180 mln euro, została zakończona sukcesem 31 maja 2017 r.. Transakcja wpłynęła pozytywnie na wynik kwotą 21,4 mln euro. „Ta transakcja jest kamieniem milowym w historii naszej firmy i wyraźnie wzmacnia nasze podstawy finansowe“- mówi Prezes Warimpexu Franz Jurkowitsch, dodając: „Ponadto, zgodnie z wyznaczonym celem w I półroczu i w lipcu 2017 roku, wykupiliśmy obligacje i spłaciliśmy kredyty. Dzięki przedterminowemu wykupieniu drogich obligacji udało nam się wyraźnie obniżyć koszty odsetek w Grupie. Udział kapitału własnego wzrósł znacząco z 9 proc. do 30 proc.”

Przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli spadły co prawda o 14 proc. do 20,8 mln euro, ale wynika to z dokonanej w ubiegłym roku sprzedaży hotelu angelo w Pradze oraz ze sprzedaży udziałów w ośmiu hotelach. Po zamknięciu całej transakcji w dniu 31 maja 2017 roku, ich przychody ze sprzedaży nie zostały już uwzględnione w miesiącu czerwcu, który w branży hotelarskiej tradycyjnie należy do najlepszych pod względem sprzedaży. Przychody z wynajmu powierzchni biurowych wzrosły – głównie na skutek korekty wskaźników i przekazania najemcy obiektu wielofunkcyjnego w AIRPORTCITY St. Petersburg – z 4,0 mln euro do 6,1 mln euro. Skonsolidowane przychody Grupy ze sprzedaży spadły w sumie o 5 proc. do 27,5 mln euro.

Wskaźnik EBITDA wzrósł w związku z zyskiem ze sprzedaży z 6,3 mln euro do 29,5 mln euro, ale także EBIT zwiększył się z 10,2 mln euro do 43,4 mln euro. Znacznie lepsze były wyniki z wyceny aktywów, które w porównaniu z końcem roku 2016 wzrosły - wyrażone w NNNAV - o 12 proc. Wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures spadł z 3,9 mln euro do - 9,2 mln euro na skutek bezgotówkowych ujemnych różnic kursowych wynikających ze zmiany kursów walutowych rubla. W sumie wynik finansowy netto za I półrocze 2017 r. jest dodatni i wynosi 33,5 mln euro, w porównaniu z 12,3 mln euro w roku ubiegłym.

W segmencie deweloperskim Warimpex może pochwalić się zakończeniem jednego oraz realizacją czterech bieżących projektów. W AIRPORTCITY St. Petersburg pod koniec maja przekazany został najemcy w całości wynajęty obiekt wielofunkcyjny Bykovskaya z biurami i archiwami o powierzchni 6 000 mkw. oraz miejscami postojowymi dla 450 pojazdów. Poza tym Warimpex dysponuje działkami rezerwowymi na terenie AIRPORTCITY dla 150 000 mkw. powierzchni biurowych.

W Łodzi postępuje budowa obiektu Ogrodowa Office. Kondygnacja parteru już powstała, ukończenie budynku planowane jest na I kwartał 2018 roku. Zawarto wstępne umowy najmu na 8 000 mkw. z 26 000 mkw. powierzchni. Dla obiektu Mogilska Office w Krakowie podpisano list intencyjny o wynajmie ok. 60 proc. powierzchni z 12 000 mkw., a negocjacje dot. umowy najmu są w toku. Prace rozbiórkowe przy istniejącym w tym miejscu budynku są już prawie zakończone i można wkrótce zaczynać budowę nowego obiektu. Ukończenie planowane jest na koniec 2018 r. Również w Krakowie, obok hotelu Chopin, powstanie biurowiec o powierzchni ok. 20 000 mkw.  – prace projektowe są już w toku.

W Budapeszcie Warimpex posiada nieruchomość gruntową, na której ma powstać hotel z sąsiadującymi z nim mieszkaniami. Prace projektowe są w toku, pozwolenie na budowę zostało wydane w marcu 2017 roku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×