Tu jesteś:

W Polsce jest już 8,5 mln mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych

Przybywa magazynów, ale jednocześnie spada współczynnik pustostanów. To dlatego, że popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe wciąż jest bardzo duży. W III kwartale tego roku podaż sięgnęła 400 tys. mkw. W tym samym czasie najemców zalazło ponad 0,5 mln mkw. – wynika z publikacji Colliers International podsumowującej rynek magazynowy w III kwartale.

Rynek magazynowy w Polsce wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. W III kwartale tego roku nowa podaż osiągnęła rekordowy poziom blisko 400 tys. mkw. Dla porównania w pierwszym półroczu było to ok. 327 tys. mkw. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęły na koniec września poziom blisko 8,5 mln mkw.

Co istotne, poza wysoką podażą odnotowano również dużą aktywność najemców. W analizowanym okresie podpisano umowy na łączną powierzchnię ponad 0,5 mln mkw. To spowodowało, że na większości rynków spadł współczynnik pustostanów. Na koniec września 2014 roku był on na poziomie 7,7 proc. Dla porównania na koniec II kwartału wynosił on 8,8 proc. Stawki czynszu na większości głównych rynków magazynowych w Polsce pozostały na stabilnym poziomie.

W Warszawie (w zależności od strefy) stawki wahają się od 2,00 do 5,00 euro za mkw. miesięcznie. W regionie Polski Centralnej czynsze wynoszą od 1,90 do 2,90 euro za mkw. miesięcznie. W Poznaniu jest to 2,20 do 2,90 euro; na Górnym Śląsku 2,00 do 3,00 euro; w Krakowie 3,70 do 4,60 euro; we Wrocławiu 2,70 do 3,20; w Trójmieście 2,80 do 3,50; w Toruniu i Bydgoszczy 2,40 do 2,80; w Szczecinie 2,80 do 3,50 euro za mkw. miesięcznie.

Analitycy Colliers odnotowują wzrost zainteresowania inwestycjami magazynowymi w mniejszych regionach, gdzie dotychczas brakowało nowoczesnych obiektów magazynowych (np. Rzeszów, Lublin, Szczecin). Rośnie również popyt na lokalizacje w zachodniej Polsce, a konkretnie na mniejsze miejscowości, w których łatwiej jest pozyskać pracowników niż w dużych miastach takich, jak Poznań czy Wrocław.

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie terenami inwestycyjnymi. Popularnością cieszą się grunty objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz posiadające uregulowany stan prawny. Duże znaczenie dla inwestorów mają także kwestie związane z podłączeniem mediów – zauważa Tomasz Kasperowicz, partner i dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Z danych Colliers wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się tereny przy głównych arteriach drogowych – chodzi o autostrady A1, A2, A4 oraz drogi ekspresowe w pobliżu Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Katowic.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×