Tu jesteś:

W 2014 r. mieliśmy największy popyt w historii polskiego rynku magazynowego

Tomasz Olszewski, JLL

Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

2014 r. był bardzo intensywnym czasem zarówno dla najemców, jak i deweloperów powierzchni magazynowo-przemysłowych. Pomimo braku spektakularnych wejść nowych graczy do Polski i umów najmu takich jak Amazon w 2013 r., rynek magazynowy już drugi rok z rzędu zarejestrował bardzo wysoki poziom popytu. W 2014 r. podpisano umowy najmu na łącznie ponad 2,06 mln mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii polskiego rynku magazynowego i o 6 proc. wyższym niż bardzo dobry rezultat w 2013 r. Co istotne, aż 1,4 mln mkw. przypadło na nowe kontrakty – 7,5 proc. więcej w porównaniu do 2013 r. O tak dobrym wyniku zadecydowała kombinacja takich czynników, jak dobra koniunktura gospodarcza, rozwój infrastruktury drogowej oraz ekspansja sektora e-commerce, sieci handlowych czy firm produkcyjnych.
Biorąc pod uwagę dobre prognozy gospodarcze, popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe utrzyma się na podobnym poziomie, jak w ostatnich dwóch latach, chociaż nie oczekujemy kolejnych spektakularnych rekordów. Aktywność deweloperów pozostanie na wysokim poziomie. Spodziewamy się, że na rynek w tym roku może trafić nawet milion mkw. nowej podaży. Można oczekiwać wzrostu zainteresowania zarówno deweloperów, jak i najemców rynkami w Polsce Wschodniej: Lublinem i Rzeszowem oraz innymi mniej oczywistymi lokalizacjami, takimi jak Szczecin czy Toruń. Czynsze pozostaną stabilne w większości przypadków, z ewentualną presją zwyżkową w regionach o niskiej dostępności wolnej powierzchni.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×