Tu jesteś:

W 2009 najemcy magazynowi stosowali metodę "czekaj i zobacz"

W 2009 zasoby powierzchni magazynowej wzrosły o ok. 983,7 tys. mkw., z czego 86 proc. została ukończona w pierwszej połowie roku - wynika z raportu "Poland Commercial Property Market 2010" firmy doradczej King Sturge.

Większość nowej podaży ukończona została w regionie Warszawy (307 300 mkw.) i Górnego Śląska (269 900 mkw.). Całkowite zasoby wynoszą teraz 6 115 700 mkw. Zaprzestano właściwie całkowicie budowania spekulacyjnego, a jedyne projekty w trakcie budowy to te z wystarczającą powierzchnią wynajętą umowami przedwstępnymi.

Według najnowszych danych jedyne 121 500 mkw. jest w trakcie budowy, z czego ok. 60% jest w części lub w całości wynajęte lub są to projekty typu BTS. Mimo że większość powierzchni ukończono w Warszawie w 2009, jej udział w rynku zmniejsza się wraz ze wzrostem zainteresowania innymi regionalnymi centrami logistycznymi, jak Górny Śląsk czy Polska Centralna. Większość całkowitych zasobów (66%) skoncentrowana jest w parkach, których właścicielami jest pięciu deweloperów: ProLogis, Panattoni, Segro, MLP Group i Europolis.

Spowolnienie ekonomiczne w Europie, spadek w polskiej produkcji przemysłowej i niepewność w sektorze handlowym spowodowały znaczny spadek popytu na powierzchnie magazynowe. W 2009 najemcy magazynowi stosowali metodę „czekaj i zobacz”, odkładali decyzje o wynajmie i często zmniejszali zapotrzebowanie na powierzchnie.

Całkowity popyt w 2009 wyniósł 982 600 mkw. z czego 25% stanowiły przedłużenia umów i renegocjacje. Umowy o zwiększenie wynajmowanej powierzchni stanowiły jedyne 5% transakcji. Najbardziej aktywnymi firmami były nadal te z sektora przemysłowego i logistycznego (szczególnie sektora FMCG, farmaceutycznego oraz dostawcy usług logistycznych dla tych firm).

Wiekszość transakcji zawartych w 2009 dotyczyła powierzchni do 3 000 mkw., z czego większość miała miejsce w regionie Warszawy. Lokalizacje regionalne są bardziej popularne wśród najemców z większym zapotrzebowaniem na powierzchnię. W 2009 roku 44 z 61 umów podpisanych na powierzchnię powyżej 5 000 mkw. zawarta została na rynkach regionalnych.

Jedyne 327 000 mkw. powierzchni magazynowej zostało zaabsorbowane w 2009, co wraz z nową podażą opisaną wyżej, spowodowało duży wzrost wskaźnika pustostanów z 8,9% w 2008 do 18,2% na koniec 2009. Wskaźniki pustostanów na rynkach regionalnych wynosiły od 0% na Pomorzu do 20,7% w Warszawie.

Dodatkowo najemcy, którzy zmniejszyli zapotrzebowanie na powierzchnię, zwracają dużą ilość powierzchni na rynek przeznaczając ją na podnajem. Czynsze nominalne uzależnione są od lokalizacji i dostępności powierzchni magazynowej.

Czynsze w najważniejszych centrach logistycznych w Polsce wahają się między €3,00 a €4,00/mkw./miesiąc i są wyższe w lokalizacjach z ograniczoną podażą i wyższymi cenami ziemi np. Warszawa Strefa 1. Czynsze za powierzchnię przeznaczoną na podnajem są zwykle niższe od rynkowych, co jest poważną konkurencją dla deweloperów i powoduje presję na obniżkę czynszów.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×