Tu jesteś:

Sytuacja na Ukrainie może wpłynąć na rynek powierzchni magazynowo-logistycznych

W najnowszym raporcie firmy BNP Paribas Real Estate Implikacje – Szanse i zagrożenia dla rynku powierzchni magazynowych w Polsce, wynikające z kryzysu na Ukrainie wskazano na główne obszary, które najmocniej odczują skutki ukraińskiego kryzysu oraz opisano zmiany, które na rynku mogą się pojawić. Raport powstał na podstawie analizy wskaźników ekonomicznych oraz na podstawie wywiadów przeprowadzonych z osobami pełniącymi funkcje zarządcze w firmach działających w branży.

Eksperci BNP Paribas Real Estate wskazują na następujące szanse rodzące się w wyniku ukraińskiego kryzysu:

- otwarcie na nowe rynki czyli poszukiwanie nowych rynków zbytu i zawieranie umów handlowych z nowymi partnerami,
- nowe rozwiązania, jak na przykład dotarcie na rosyjski rynek poprzez sieć pośredników,
- usunięcie barier w kontaktach z Ukrainą oraz wzrost popytu na powierzchnie logistyczne i magazynowe.

Analizując możliwe konsekwencje ekonomiczne trwającego już niemal rok się konfliktu, a pośrednio ich wpływ na popyt wewnętrzny i wymianę handlową należy zwrócić uwagę na fakt, że głównym partnerem handlowym Polski pozostają kraje Unii Europejskiej, a Rosja to 5,5 proc. ogółu polskiego eksportu i 12% importu. Jest to szansa ekspansji na inne rynki. Aktualna sytuacja nie spowoduje gwałtownch zawirowań, a jedynie zmieni częściowo kierunki eksportu i importu – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

Wśród największych zagrożeń w raporcie wymieniono:

- kryzys w branży transportowej - pośrednim skutkiem wprowadzenia sankcji jest natychmiastowe wstrzymanie realizacji przewozów towarów,
- zawieszenie lub ograniczenie współpracy pomiędzy firmami, niestabilny kurs walut oraz brak decyzyjności,
- napływ pracowników do Polski skutkujący wzrostem bezrobocia – w związku z pogarszającą się koniunkturą na Ukrainie wiele osób emigruje do Polski w poszukiwaniu pracy.

Sytuacja rynku logistycznego i transportowego, którą obecnie obserwujemy, budzi niepokój, jednak jak każdy kryzys, stwarza możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań. W rezultacie, w najbliższych miesiącach możemy oczekiwać kształtowania się nowych rynków i wyznaczania kierunków działań sprzyjających rozwojowi sektora magazynowego – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych w BNP Paribas Real Estate.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×