Tu jesteś:

Stagnacja na rynku magazynowym również w 2013 r.

Na rynku magazynowym panuje ostrożność, ale spada wskaźnik pustostanów. Po trzech kwartałach 2012 r. łączne zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wynoszą ponad 7 mln mkw. – podaje CBRE.

Tylko w III kw. 2012 r. oddano do użytku 390 tys. mkw. W budowie znajduje się obecnie dalszych 290 tys. mkw. W III kw. podpisano umowy najmu na 1,73 mln mkw., a odsetek niewynajętej powierzchni wynosił na koniec września średnio 12 proc.

Największą aktywność najemców powierzchni magazynowych widać na Górnym i Dolnym Śląsku. Ma na to wpływ rozwinięta sieć drogowa w tej części Polski, a także bliskość rynku niemieckiego, czeskiego i słowackiego. Najemcy korzystają przede wszystkim z transportu drogowego i są gotowi zapłacić wyższe stawki czynszu za magazyny w pobliżu głównych tras. Wśród najemców najaktywniejsze są firmy z branży dóbr szybkozbywalnych, sektor samochodowy oraz firmy z branży materiałów budowlanych.

Według CBRE, w 2012 r. popyt na magazyny będzie na podobnym poziomie jak w 2011 r., czyli około 1,8 mln mkw., kiedy to odnotowano wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do roku 2010. Nowe inwestycje z reguły poprzedzone są umowami przednajmu, buduje się też obiekty na zamówienie konkretnych najemców (tzw. BTS), mało natomiast jest projektów budowanych spekulacyjne. W 2013 r. eksperci CBRE przewidują podobną sytuację – przy ustabilizowanym popycie na nową powierzchnię oczekiwany jest spadek wskaźnika pustostanów, co w niektórych rejonach może nawet skutkować wzrostem stawek czynszów.

Stawki czynszu za wysokiej jakości powierzchnie magazynowe w Polsce kształtują się obecnie od 2,80 - 3,50 euro za mkw. miesięcznie w Sektorze II (15 – 80 km od Warszawy), 3,00 – 3,50 euro za mkw. miesięcznie w Sektorze III (inne regiony kraju), do 4,50 – 5,00 euro za mkw. miesięcznie w Sektorze I (do 15 km od centrum Warszawy).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×