Tu jesteś:

Sektor logistyczny w ofensywie

Już teraz ponad jedna trzecia powierzchni magazynowej trafia do branży logistycznej – wynika z danych JLL. A ponieważ wszelkie rokowania specjalistów wskazują, że przed tym sektorem złote czasy, niewątpliwie logistycy będą potrzebowali coraz więcej powierzchni magazynowej. O zaistniałej sytuacji opowiada Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo - Przemysłowych w Europie Środkowo - Wschodniej, JLL.

Rozwojowi branży sprzyja polska gospodarka. Od momentu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku, wzrost gospodarczy utrzymuje się na wysokim poziomie – średnio 3,9 procent. Logistycy reprezentują wszystkie branże, a to oznacza, że w momencie kiedy jakiś sektor odnotowuje wzrost, jednocześnie rośnie też logistyka.

Według szacunków Prologis oraz JLL w 2016 roku wartość e-handlu w Polsce wzrośnie o 15 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniesie 38 mld zł. To jednak dopiero początek. Do 2020 roku udział handlu elektronicznego sięgnie aż 10 procent wartości całej sprzedaży detalicznej. W przypadku zakupów przez Internet z łańcucha dostaw eliminowani są pośrednicy, a to stawia przed operatorami logistycznymi nowe wyzwania.

Klienci nie chcą już tylko zwykłej usługi transportowej, nad którą sami musieliby zapanować. Dziś firmy logistyczne spełniają dużo więcej zadań niż kiedyś – począwszy od odbioru towaru od dostawców, poprzez magazynowanie, pakowanie aż po transport. Zwiększa się więc ich zapotrzebowanie na powierzchnie magazynową, a w Polsce nie brakuje nam magazynów najwyższej jakości. Pod względem dostępności powierzchni jesteśmy ósmym rynkiem w Europie, a na dodatek najtańszym. Coraz więcej powierzchni buduje się w Polsce na zasadach spekulacyjnych, więc operatorzy logistyczni mają olbrzymi wybór. E-commerce ma szansę stać się w nadchodzących latach głównym motorem napędowym popytu na powierzchnię magazynową. Zakładając, że wartość handlu internetowego w Polsce będzie rosła o 15 procent rocznie, do roku 2020 firmy z sektora e-commerce mogą wynająć nawet 700 tys. mkw. magazynów.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×