Tu jesteś:

Rynek powierzchni magazynowych w III kwartale

Po trzech kwartałach 2017 roku rynek powierzchni magazynowych jest dynamicznie rozwijającym się sektorem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Według najnowszego raportu At a Glance: "Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce Q3 2017" opracowanego przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, całkowity wolumen rynku powierzchni magazynowych od początku roku urósł o 13,6 proc. 

III kwartał należał do Szczecina, gdzie oddano do użytku największy projekt magazynowy w kraju – Panattoni BTS Amazon Szczecin o wielkości przekraczającej 161 000 mkw. 

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. ukończono projekty o powierzchni ponad 1,7 mln mkw., z czego ponad połowa (54 proc.) została oddana w III kwartale. Nowe projekty stanowią prawie 130 proc. powierzchni dostarczonej na przestrzeni ubiegłego roku. Najwięcej powierzchni w trzecim kwartale – zaraz za Szczecinem (293 400 mkw.) – oddanych zostało w regionie Warszawy II (239 500 mkw.).  

W budowie jest nadal ponad milion mkw. Największe projekty to Panattoni BTS Amazon Sosnowiec (135 000 mkw.), BTS BSH (79 000 mkw.) oraz kolejny etap kompleksu P3 Piotrków (61 000 mkw.). 

Podaż powierzchni magazynowych równoważona jest przez ponadprzeciętny poziom popytu. Pozwala to na utrzymanie przez większość obiektów dotychczasowych stawek czynszów. Najwyższe koszty najmu konsekwentnie dotyczą magazynów położonych w granicach Warszawy, gdzie od początku roku stawki czynszów wzrosły średnio o 5-10% w przypadku najlepiej zlokalizowanych magazynów. Polska Centralna odnotowuje natomiast najniższe stawki czynszów ze wszystkich klastrów, co jest głównie rezultatem dominacji w tym regionie dużych parków logistycznych. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×