Tu jesteś:

Rynek magazynowy pozostaje w dobrej kondycji

Adrian Semaan, konsultant w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych, Cushman & Wakefield

Firma doradcza Cushman & Wakefield prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”.

Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce:

  • najwyższym wolumenem transakcji najmu odnotowanym w pierwszych 6 miesiącach roku (2,1 mln mkw.), 
  • najniższym w historii wskaźnikiem powierzchni niewynajętej (4 proc., 573 000 mkw.),
  • rekordową ilością powierzchni magazynowej w budowie (2,25 mln mkw., 66 projektów).

W pierwszej połowie 2018 roku deweloperzy ukończyli 734 000 mkw. (w 29 projektach), a całkowite zasoby powierzchni magazynowej przekroczyły 14,3 mln mkw., co oznacza wzrost o 21 proc. rok do roku. Największymi rynkami logistycznymi w Polsce pozostają region Warszawy i okolic (27 proc. udział w całkowitej podaży w Polsce), Górny Śląsk (18 proc.), Polska Centralna (14 proc.), region Poznania (13 proc.) i Wrocławia (11 proc.). Najwięcej nowej powierzchni oddano w regionie Polski Centralnej (259 000 mkw.), Górnego Śląska (131 000 mkw.) i okolic Warszawy (114 000 mkw.).

Na koniec czerwca 2018 roku w budowie pozostawało ok. 2,25 mln mkw. powierzchni magazynowej, co świadczy o rekordowej aktywności deweloperów.). Na rynku około 75 proc. wolumenu inwestycji zostało już zabezpieczone umowami przednajmu, na co duży wpływ mają wciąż popularne projekty typu BTS, stanowiące 40 proc. całkowitej powierzchni w budowie. W ujęciu regionalnym, największy przyrost podaży spodziewany jest na rynku Polski Centralnej, gdzie w budowie znajduje się aż 628 000 mkw., a także w regionie Górnego Śląska (338 000 mkw.), Wrocławia (227 000 mkw.) i w okolicach Warszawy (193 000 mkw.). Wysoka aktywność deweloperska nie omija również mniejszych rynków regionalnych, takich jak np. Polska Zachodnia (183 000 mkw.), gdzie coraz więcej projektów logistycznych powstaje w pobliżu trasy S3. 

Pierwsze półrocze 2018 r. zakończyło się rekordowym popytem na poziomie 2,1 mln mkw., co oznacza wzrost o 18% w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku. Popyt netto utrzymuje się na wysokim poziomie, o czym świadczy 76 proc. udział nowych umów i rozszerzeń powierzchni najmu. Wśród rynków cieszących się największą aktywnością najemców były: Polski Centralna (19 proc. udziału w popycie całkowitym) oraz Warszawa i okolice (19 proc.), Górny Śląsk (13 proc.), a także Poznań (11 proc.) i Wrocław (11 proc.). Najaktywniejszą grupą najemców były firmy logistyczne (31 proc.), sieci handlowe (17 proc.), branża e-commerce (15 proc.) i lekka produkcja (8 proc.). 

- Prognozy dotyczące popytu pozostają optymistyczne. Coraz większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i wyspecjalizowane usługi logistyczne w dużej mierze wynikać będzie z dynamicznego wzrostu obrotów w branży e-commerce. Przykładem transakcji powiązanych z rozwojem tego segmentu są umowy zawarte przez sieci handlowe, takie jak na przykład: Smyk w ramach projektu Central European Logistics Hub w Łodzi (70 000 mkw., Panattoni) czy H&M w SEGRO Logistics Park Poznań Gądki (30 000 mkw., SEGRO) – powiedział Adrian Semaan, konsultant w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych, Cushman & Wakefield, autor raportu.

Niesłabnący popyt na powierzchnie magazynowe spowodował rekordowo niski poziom pustostanów, wynoszący obecnie 4 proc. (573 000 mkw.). Wynik po pierwszej połowie 2018 roku oznacza spadek o 0,7 pp. w porównaniu do stanu sprzed trzech miesięcy i spadek o 1,4 pp. w porównaniu do stanu sprzed roku. Najwyższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano na rynku Warszawa – miasto (10,4 proc.) i w Krakowie (8,4 proc.). Na pozostałych rynkach nie przekraczał on 5,7 proc. 

Po kilku latach stabilizacji, w 2018 roku obserwujemy już wyraźny wzrost czynszów najmu pozostający w ścisłym związku ze wzrostem kosztów inwestycji deweloperskich. Chociaż stawki bazowe pozostają na stabilnym poziomie, czynsze efektywne, uwzględniające zachęty finansowe, wzrosły w niektórych lokalizacjach o ok. 5 proc. w relacji do stanu na koniec 2017 roku. Koszty najmu w Polsce wciąż należą do najniższych w regionie środkowo-wschodniej Europy. Dla porównania w Czechach i na Węgrzech czynsze za najlepsze powierzchnie logistyczne klasy A są wyższe odpowiednio o 10 proc. i 15 proc.

Źródło: Cushman & Wakefield

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×