Tu jesteś:

Rynek magazynowy okiem eksperta JLL

Norbert Kowalczyk, Consultant, JLL

Polski rynek magazynowy od kilku kwartałów bije kolejne rekordy, a 2 miliony mkw. wynajęte w pierwszych sześciu miesiącach roku to najlepszy wynik w historii. Jednak poza rosnącym popytem można zaobserwować wzrost kosztów i czasu realizacji budowy. To z kolei ma przełożenie na stawki najmu.

Ekonomia ma to do siebie, że za dany stan rzeczy odpowiada szeroki wachlarz zmiennych, które często trudno powiązać w jednoznaczny sposób. Na aktualną sytuację na rynku budowlanym również ma wpływ wiele różnych czynników– mówi Norbert Kowalczyk, Consultant, JLL.

W ostatnich latach w Polsce zauważalnie wzrósł poziom inwestycji zarówno prywatnych, jak i publicznych. Polską nadal interesują się zagraniczni inwestorzy. Pojawia się też coraz więcej dużych projektów budowlanych. 

Rozwój w Polsce kontynuują giganci e-commerce: Amazon i Zalando, a sieć handlowa Leroy Merlin może pochwalić się największą umową najmu, jaką w pierwszym kwartale 2018 roku był wynajem 124 tys. mkw. w Polsce Centralnej.

Jak dodaje Norbert Kowalczyk, tak znaczący wzrost inwestycji w ostatnim czasie musiał poskutkować drożejącymi materiałami budowlanymi. – Przy tak dużej liczbie inwestycji producenci materiałów mają podpisane zamówienia na kilka lub nawet kilkanaście miesięcy do przodu.  Obecnie polski rynek chłonie każdą liczbę prefabrykatów i innych elementów używanych do budowy magazynów, a ich producenci mają ograniczone możliwości wytwórcze. I tu zaczyna działać prosty mechanizm modelu popytu i podaży, czyli ograniczonej podaży towarzyszy wzrost cen – mówi ekspert JLL.

Według danych firmy będącej generalnym wykonawcą wielu inwestycji, CFE Polska, koszty budowy rosną w bardzo szybkim tempie. Podliczając, ceny prętów zbrojeniowych wzrosły o około 20 proc. w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Na przestrzeni ostatnich ośmiu miesięcy ceny betonu zwiększyły się natomiast o około 9 proc., a wełna mineralna podrożała o 38 proc.

Eksperci wskazują też na kolejny problem, czyli zmieniający się dynamicznie rynek pracy. Stale zmniejszająca się stopa bezrobocia oraz pogarszająca się sytuacja demograficzna w Polsce powoduje ograniczoną dostępność zasobów ludzkich. Dodatkowo, wielu wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby pracować w branży budowlanej wyjeżdża nadal za granicę – mówi Norbert Kowalczyk z JLL. – Zmniejszająca się dostępność pracowników powoduje rosnącą presję na zwyżki płac. Z kolei wyższe koszty pracy przekładają się na cenę produktu lub usługi, którą oferują przedsiębiorstwa.

Nasze doświadczenie pokazuje, że z miesiąca na miesiąc wyceny od wykonawców drożeją o kilka procent. Wynegocjowany dzisiaj kontrakt może znacznie różnić się wartością za kilka miesięcy, dlatego istotne jest szybkie podejmowanie decyzji przez inwestorów – mówi Norbert Kowalczyk. Taka sytuacja w ocenie specjalisty prowadzi do wydłużonego czasu realizacji budów oraz wyższych czynszów, a przez napięte harmonogramy wykonawców deweloperzy muszą działać ostrożnie i nie są w stanie zagwarantować tak szybkiej realizacji projektu jak do tej pory.

Powyższe czynniki będą powodować w najbliższym czasie wzrost czynszów na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż koszty zatrudnienia oraz czynsze w Polsce ciągle należą do jednych z najniższych w Europie, jeszcze przez długi okres nie zmieni to konkurencyjności naszego rynku.

Źródło: JLL, magazyny.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×