Tu jesteś:

Rynek magazynowy nie zwalnia tempa

Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL

W ciągu 12 miesięcy na polskim rynku magazynowym pojawiły się aż 2 miliony mkw. powierzchni magazynowej – wynika z danych JLL. W sumie zasoby te na koniec pierwszego kwartału 2018 roku wyniosły 13 763 mln mkw. 

Obiekty magazynowo-przemysłowe to obecnie najszybciej rosnący obszar sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce. Coraz większa jest nie tylko liczba powierzchni w budowie, ale też wyraźnie da się zauważyć rosnącą aktywność najemców. Spada za to wskaźnik pustostanów - mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL. 

Niezwykle aktywni na rynku są najemcy, którzy przez pierwsze trzy miesiące 2018 roku podpisali umowy najmy w sumie na 1,1 mln mkw. To najlepsze otwarcie roku w historii polskiego rynku. Nadal w bardzo dynamiczny sposób rozwijają się w Polsce giganci e-commerce: Amazon i Zalando. Jednak największą umową odnotowaną w I kw. był wynajem 124 tys. mkw. przez Leroy Merlin w Polsce Centralnej w gminie Piątek. Całkowity udział sektorów logistycznego i handlowego w popycie netto wyniósł imponujące 75 proc.

To właśnie Polska Centralna ponownie stała się najchętniej wybieraną lokalizacją na polskim rynku magazynowym. W sumie wynajęto ponad 205 000 mkw. Warszawa, Górny Śląsk, Wrocław i Poznań odnotowały nieco słabsze wyniki – na każdym z tym rynków wynajęto około 100 tys. mkw. Co jednak ciekawe, rozbudowywana infrastruktura transportowa przyciąga nowych najemców również na rynki rozwijające się, gdzie popyt netto w I kw. 2018 r. osiągnął imponujące 208 tys. mkw. Wybór tych lokalizacji pozwala na znaczne ograniczenie kosztów zatrudnienia oraz transportu. Tutaj najlepszym przykładem jest transakcja Zalando obejmująca 121 tys. mkw. w Olsztynku, w pobliżu drogi ekspresowej S7 - mówi Tomasz Olszewski z JLL.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 268 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Najwięcej w Polsce Centralnej – 176 tys. mkw. Według danych JLL pozwoliło to Polsce Centralnej zająć trzecie miejsce wśród największych regionów magazynowych w kraju, wyprzedzając tym samym Poznań.

Dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż bardzo ograniczona. Wskaźnik pustostanów w I kwartale wyniósł 5,6 proc. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×